بر طبق گزارش های سازمان بهداشت جهانی؛

550 هزار نفر در دنیا به سل مقاوم به درمان هستند

۱۳۹۱/۱۲/۱۸ - ۱۶:۵۸ - کد خبر: 69172
سلامت نیوز:‌ بر طبق گزارش های سازمان بهداشت جهانی مواد سل مقاوم به دارو افزایش یافته اتس و در حال حاضر نیز حدود 550 هزار نفر در دنیا به سل مقاوم به درمان مبتلا هستند.
علی اکبر مرادی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: در گذشته ای نه چندان دور، بیماری های عفونی مهمترین و شایع ترین علت مرگ و میر و ناتوانی در سراسر دنیا بودند و در مقابل بیماری های غیر عفونی شیوع چندانی در جوامع مختلف نداشتند.

وی گفت: با پیشرفت های علم پزشکی و بهبود شرایط بهداشتی، اغلب بیماری های عفونی کنترل شد و موارد آلودگی، ابتلا، ناتوانی و مرگ و میر بسیاری از این بیماری ها کاهش یافت.

مرادی با بیان اینکه بیماری سل نیز ازجمله بیماری های عفونی بود که میزان ابتلا و مرگ و میر آن در سالهای اخیر کاهش یافته است تصریح کرد: با وجود کنترل بیماری در اغلب مناطق دنیا، اما موارد سل مقاوم به دارو و درمان های موجود در بسیاری از نقاط جهان افزایش یافته است.

وی تأکید کرد: بر طبق گزارش های سازمان بهداشت جهانی موارد سل مقاوم به دارو افزایش یافته است و در حال حاضر نیز حدود 550 هزار نفر در دنیا به سل مقاوم به درمان مبتلا هستند.

مرادی یادآور شد: نگرانی عمده در خصوص بیماری های سل، افزایش موارد آلودگی و ابتلا به باسیل سل مقاوم به چند دارو است که روند درمان بیماری را با مشکلات زیادی روبرو کرده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات مربوط به سل، افزایش موارد همزمانی با بیماری های دیگر مانند ایدز است که علاوه بر کاهش احتمال بهبود بیماری، هزینه زیادی را نیز بر جای گذاشته و خطر مرگ و میر را افزایش می دهد.

**50 میلیون نفر در دنیا به باسیل مقاوم به چند دارو آلوده هستند


دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه گفت: در حال حاضر حدود یک سوم جمعیت جهان یعنی بیش از 2 میلیارد نفر به میکروب سل آلوده اند و در هر ثانیه نیز یک نفر به تعداد افراد آلوده افزوده است.

مرادی با بیان اینکه در سال های اخیر موارد سل مقاوم به دارو افزایش چشمگیری یافته است تأکید کرد: در حال حاضر حدود 50 میلیون نفر در دنیا به باسیل سل مقاوم به چند دارو آلوده هستند که این آمار بسیار بالا و نگران کننده است.

وی با اشاره به افزایش موارد سل فعال در جهان تصریح کرد: افزایش موارد سل فعال و مقاوم به دارو عوامل مختلفی دارد که تغییر الگوی بیماری ها به ویژه بیماری های مزمن و زمینه ای از جمله مهمترین این عوامل است.

مرادی گفت: برخی از سرطان ها، نارسایی های کلیوی، دیابت، عفونت و مشکلات گوارشی شدید و ایدز، از مهمترین عوامل و بیماری های مرتبط با افزایش موارد سل فعال است.

وی خاطرنشان کرد: براساس برآوردهای جهانی، حدود 10 درصد موارد عفونت سل، همراه با عفونت اچ آی وی است و تبدیل عفونت سل به شکل فعال در افراد اچ آی وی مثبت چندین برابر افراد اچ آی وی منفی است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.15054s, 18q