این شک لعنتی چه کارها که نمی‌کند!

۱۳۹۱/۱۲/۱۹ - ۱۲:۳۹ - کد خبر: 69212
سلامت نیوز : تقریبا در همه تصمیمات ما از کنار گذاشتن عادت‌های بد گرفته تا کم کردن وزن و تلاش برای رسیدن به آرزوها، مانعی سر راهمان قرار دارد و آن، «تردید» است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ابتکار ؛ تقریبا همه افراد در زندگی خود دچار شک و تردید هستند. اما مساله امیدوارکننده این است تا زمانی که خود ما اجازه ندهیم، این شک‌ها ما را از مسیر درست خارج نمی‌کنند.در همین راستا، 3 روشی که شک موجب ناراحتی و استرس شما می‌شود و راهکارهای مقابله با آن را برایتان مطرح کرده ایم.

1. شک باعث می‌شود تا همه تلاش و منابع موجود را به کار نگیرید: هنگامی که برای رسیدن به موفقیت در کار خود دچار تردید هستیم، یک قدم عقب تر می‌ایستیم. در این حالت، برای رسیدن به چیزی که مطمئن نیستیم نتیجه ای داشته باشد، همه انرژی و تلاش خود را صرف نمی‌کنیم. به واسطه تردیدی که در دل داریم به طور کامل وارد مسیر موفیت نمی‌شویم زیرا نگرانیم مبادا ناامید و سرخورده شویم. هنگامی که می‌خواهید وزن کم کنید، کسب و کار جدیدی راه اندازی کنید یا سیگارتان را ترک کنید، با نیمه دل دادن به این کارها در واقع همه تلاش‌های خود را خراب کرده اید. با شک و نیمه‌نصفه انجام دادن کارها هیچ گاه به موفقیت کامل دست پیدا نخواهیم کرد. برای رسیدن به اهداف ذهنی خود باید با دل و جان تلاش کنیم.

باید زمان، حواس، سرمایه و منابع لازم دیگر را برای موفقیت این هدف وسط بگذاریم. برای رسیدن به هدفی که آسان نیست باید سخت برای آن تلاش کنید. اینکه شک داشته باشید بد نیست اما باید با همه وجود برای موفقیت خود تلاش کنید و در مسیر ناامید نشوید. کلید موفقیت نیز بها ندادن به تردیدهای بازدارند و ناامیدکننده است. شکست و اشتباه نیز چیزی جز تجربه‌های سازنده برای شروع دوباره کارها نیستند. باید از شکست‌ها درس بگیرید و اشتباه‌های خود را دوباره تکرار نکنید.

2. شک باعث می‌شود تا مغز مدام به دنبال بهانه ای برای شکست باشد: وقتی تردیدهای خود را در دل نگه می‌داریم و به آنها بها می‌دهیم، مغز بیچاره همیشه به دنبال یافتن دلیلی برای درست بودن این شک‌ها است. هر گونه خطا و اشتباهی که انجام می‌دهیم و هر مشکلی که با آن روبه رو می‌شویم، این را به ما تلقین می‌کنند که محکوم به شکست هستیم و موفقیت‌های کوچک ما بر اساس شانس و اتفاقی صورت گرفته است. با اینکه شایسته تلاش‌های بزرگ هستیم، اما تنبل بازی در می‌آوریم تا زمانیکه که بدانیم برای تلاشمان پاداش و جایزه ای دریافت خواهیم کرد.

در این مرحله، شک باعث می‌شود تصور کنیم هیچ پاداشی در کار نیست و برای چیزی که معلوم نیست در انتها پول یا پاداشی داشته باشد، لازم نیست خیلی سخت تلاش کنیم.علاج این درد این است که به خود اعتبار بدهید. باور کنید هر موفقیت شما در نتیجه تلاش هایتان به دست آمده است نه شانس و اقبال. همیشه برای انجام کارهای درست، خود را تشویق و تحسین کنید و بدون این کار سراغ هدف بعدی نروید. به مغز خود اجازه دهید باور کند تا چه اندازه توانا و باهوش هستید و می‌توانید با تلاش به اهداف خود دست پیدا کنید.

3. شک باعث ایجاد استرس منفی و حواس پرتی می‌شود: وقتی چیزی می‌خواهیم، شک داریم که به دست بیاوریم. این شک ما را ناامید می‌کند و ناامیدی باعث اضطراب می‌شود. به طور مثال، در نظر داریم کسب و کار خودمان را راه اندازی کنیم تا آقا بالاسر خودمان باشیم اما تصور موفق نشدن در این کار باعث ناامیدی و اضطراب ما می‌شود. یا مثلا قصد داریم برای سلامتی بیشتر وزن کم کنیم اما می‌ترسیم این اتفاق میسر نشود و باقی عمر خود در استرس بیماری‌های مختلف همچون سرطان و بیماری‌های قلبی سپری می‌کنیم. استرس‌های منفی روی تلاش ما برای رسیدن به هدف تاثیر بسیار بدی دارند زیرا به قدری ذهنمان درگیر مسایل منفی است که نمی‌توانیم ذهن خود را برای برنامه ریزی درست متمرکز کنیم و به آنچه می‌خواهیم هم دست نمی‌یابیم.

اما در عوض، هنگامی که حواسمان را به تلاش‌های خود جمع می‌کنیم و دچار هیجان می‌شویم که نوعی استرس مثبت است. همه استرس‌ها تاثیر واحدی روی بدن انسان دارند و همه آنها باعث ترشح کورتیزول و آدرنالین در خون و هدایت انسان به انجام یکسری کارها می‌شوند. هنگام فکر کردن به مسایل منفی و ترس ها، نمی‌توانید به خود کمک کنید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.50824s, 18q