آب به آب شدن در کمین مسافران نوروزی

۱۳۹۱/۱۲/۱۹ - ۱۳:۵۷ - کد خبر: 69233

سلامت نیوز : سید ضیاء الدین مظهری در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: افرادی که برای تعطیلات نوروزی به مسافرت می‌روند باید به هوش باشند تا آب به آب نشوند.

مدیر گروه تغذیه واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: همواره یک تناسب اکولوژیکی و زیست محیطی در ارتباط موجودات زنده با یکدیگر و محیط زندگیشان وجود دارد که تا وقتی این ارتباط در تعادل است فرد دچار اسهال و استفراغ نمی‌شود اما همین که از محیط خود خارج می‌شود این تعادل به هم می‌ریزد.

این متخصص تغذیه و رژیم‌ درمانی گفت: در محیط زندگی، میکروارگانیسم‌ های محیط از طریق تنفس، مایعات دریافتی و غذاها واردبدن می‌شود که سیستم ایمنی بدن، آنها را می‌شناسد و بلافاصله سموم آنها را خنثی می‌کند. 

وی افزود: اما وقتی فرد از محیط زندگی خود خارج می‌شود بدن میکروارگانیسم‌ های محیط را نمی‌شناسد و قادر به خنثی کردن آنها نیست بنابراین سموم موجود در آنها فرد را دچار اسهال، استفراغ یا مسمومیت‌های ناشی از هوا و غذا می‌کند.

مظهری ادامه داد: ما به ندرت در محیط زندگی خودمان دچار این مسمومیت‌ها می‌شویم چرا که در محل زندگی خود بدن این میکروارگانیسم‌ها را می‌شناسد اما در خارج از محیط، سیستم دفاعی بدن شناختی روی عوامل محیط جدید ندارد و اگر فرد بی‌مهابا از تولیدات محلی مثل شیر، ماست، پنیر و بستنی محلی استفاده کند خیلی زود بیمار می‌شود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: افراد باید کم کم و با احتیاط، بدن خود را به غذاهای محیط جدید عادت دهند.

مظهری آب را در عین اینکه مایع حیات است بسیار مسمومیت‌زا دانست و گفت: آلودگی‌های متعدد موجود در آب آلوده مثل ویروس‌ها،باکتری‌ها، قارچ ها و سموم محلول در آب می‌تواند تیشه برریشه سلامت فرد وارد سازد.

استاد دانشگاه آزاد به افرادی که قصد مسافرت دارند پیشنهاد کرد: از توقف در رستوران‌های بین راهی ،که از آب‌های تصفیه‌ شده استفاده نمی‌کنند و دست شستن، غذاخوردن، نوشیدن آب یخ و نوشیدنی‌هایی که با آب معمولی درست می‌شود بپرهیزند.

مظهری در پاسخ به پرسش فارس ،راه های جلوگیری از آب به آب شدن را در استفاده از آب‌های تصفیه‌شده و استاندارد دانست و افزود: بهتر است افراد با خود فلاسک محتوی آب جوش داشته باشند تا از آب جوش‌های بین راهی نیز استفاده نکنند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی خوردن غذاهای بین راهی به خصوص کباب کوبیده، ماهی و مرغ را به دلیل وجود آلودگی‌های اولیه و عدم رعایت بهداشت فردی و محیطی مضر دانست و توصیه کرد: آلودگی‌های موجود در این مواد می‌تواند افراد آسیب‌پذیر از جمله کودکان، سالمندان و افراد بیمار را درگیر کند.

مظهری افزود: همراه داشتن مواد غذایی فسادناپذیر مثل تخم‌مرغ آب‌پز سفت همراه با سبزیهای شسته و ضد عفونی شده، خیار، کاهو و گوجه ،همچنین نان، پنیر و مربا‌ به جای غذاهای بین راهی می‌تواند سلامت افراد را تضمین کند.

رئیس انجمن تشخیص و درمان چاقی به افراد گفت: این تغذیه سبک بسیار مفید است چرا که چند روز غذا نخوردن می‌تواند به معده، روده و کبد استراحت داده‌ و همچنین فرد را از ابتلا به آلودگی‌های محیطی و مسمومیت‌های پیش رو مصون بدارد.

مظهری افزود: افراد باید از خوردن غذاهایی که اطمینانی به سلامت آنها نیست بپرهیزند؛ حتی اگر رنگ و بو و تزئینات و زیبایی خاصی داشته باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.10043s, 18q