حجامت بدون تجویز پزشک، فراموشی و کم خونی می‌آورد

۱۳۹۱/۱۲/۱۹ - ۱۴:۰۰ - کد خبر: 69236

سلامت نیوز : مهدی فلاح انجام حجامت را به عنوان تنها راه درمان بیماری‌ها کافی ندانست و افزود: این عمل فقط یکی از شیوه‌های درمانی مختلف و کاملاً تخصصی در مکتب طب سنتی ایران است و چنانچه انجام آن بدون در نظر گرفتن شرایط جسمانی بیمار، زمان و محل مناسب صورت گیرد، عوارض متعددی را در پی خواهد داشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ این دستیار دکترای تخصصی طب سنتی ایران به ناکافی بودن عمل حجامت در درمان بیماری‌ها با وجود علایم بهبودی موقتی و ظاهری اشاره و تأکید کرد: در مکتب طب سنتی ایران، درمان شامل بررسی‌های تخصصی، تشخیص مناسب، روش‌های درمانی استاندارد و معین است که باید توسط متخصصان این رشته انجام شود.

وی با تأکید بر عوارض متعدد حجامت غیرتخصصی ادامه داد: انجام عمل حجامت اگر بدون درنظر گرفتن شرایط جسمانی بیمار، زمان و محل انجام آن صورت پذیرد، می‌تواند به عوارضی از قبیل ضعف دهانه معده، کم‌خونی، ضعف حرارت غریزی و قوای جسمانی، فراموشی و کاهش حافظه، بیماری‌های پوستی و حتی غلیظ ‌تر شدن خون منجر شود که خطر گرفتگی‌های عروقی و حملات قلبی در سال‌های بعد از حجامت را افزایش می‌دهد.

فلاح خاطرنشان کرد: عمل حجامت به عنوان یکی از راه‌های درمانی در این مکتب اصیل و دیرینه، حتماً باید با صلاحدید پزشک معالج صورت گیرد.

وی افزود: شایعاتی نظیر اینکه هر کسی می‌تواند سالی یا فصلی یکبار حجامت کند تا بیمار نشود مورد تأیید متخصصان دانشگاهی طب سنتی ایران نیست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.40256s, 18q