استرس هاي شديد يكي از عوامل ناباروري

۱۳۸۶/۰۶/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6930
استرس هاي شديد يكي از عوامل ناباروري
دكتر مهناز اشرفي متخصص زنان و زايمان و مدير گروه زنان و زايمان پژوهشكده رويان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در مورد اثر استرس در ناباروري گفت:تغييرات رواني تحت عنوان استرس ها، اضطراب ها و افسردگي ها زماني كه يك سال باعث نگراني هر دو زوجين شده ، با طولاني شدن اين زمان، نگراني ها واسترس ها در هر دو افزايش پيدا مي كند.
وي افزود: استرس مي تواند از طريق تاثير روي هورمون ها و سيستم توليد مثل منجر به كاهش باروري و يا ناباروري شود كه شكست ناشي از تلاش براي بارداري خود به افزايش استرس و از دست دادن بيشتر قدرت باروري مي انجامد. استرس سيكل هاي خواب را آشفته مي كند. بي خوابي و محروميت از خواب چند هورمون مربوط به توليد مثل و باروري را تغيير مي دهد. استرس روحي يك نتيجه است نه دليل ناباروري افراد و استرس در زنان ارتباط هورموني بين مغز، هيپوفيز و تخمدان را با تداخل در فرآيند رسيده شدن تخمك مختل مي كند.
وي افزود: نمي توان گفت كه هر استرسي باعث ناباروري مي شود و يك واسطه مستقيم بين اينكه هر چه فرد مضطرب تر باشد ناباروري او بيشتر است وجود دارد. در درمان بعضي از افراد نابارور ديده مي شود كه اين افراد به دليل از بين رفتن تعادل  فكري و روحي تغييرات هورموني و مبتلا بودن به بيماري هاي افسردگي و مصرف داروها تحت استرس و هيجانات شديد بوده اند كه خود اين عوامل باعث ناباروري آنها شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.91386s, 18q