واردات دارو ۲۰ برابر شده است

۱۳۹۱/۱۲/۲۰ - ۱۷:۳۵ - کد خبر: 69405

سلامت نیوز :  فرهاد زرگری در مراسم اختتامیه سومین دوره جایزه ملی کیفیت، غذا، دارو و بهداشت افزود: در 10 سال گذشته واردات دارو 20 برابر شده است و در این زمینه واردات شرکتهای بازرگانی 10 برابر شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی گفت: امسال سال جنگ اقتصادی ما در زمینه صنعت دارویی بود و به دلیل حساسیت‌ها و ضریب اثر‌پذیری از نرخ تصویب شده ارز، سال پر مشکلی را سپری کردیم.

مدیرعامل شرکت دارویی تأمین ادامه داد: صنعت دارو در پخش،تولید و واردات در سال 91 به وصول مطالبات خود نرسیده است.

زرگری ادامه داد: در مراکز دولتی و دانشگاهی مطالبات این حوزه وصول نشد و شاهد خلاء نقدینگی در بخش‌های تولیدی بوده‌ایم.

وی افزود: قفل شدن نظام بانکی بین‌المللی، چرخه تولید مواد دارویی را در کشور مختل کرد به طوری که گاهی ۶ ماه طول می‌کشید تا مواد اولیه دارویی را تدارک ببینیم.

مدیرعامل شرکت دارویی تأمین اظهار کرد: فشاری که به مجموعه شرکتهای دارویی وارد آمد باعث شد تا انبارهای این شرکتها تخلیه شوند.

زرگری ادامه داد:  در مورد ارز دارو نسبت به سالهای گذشته با افزایش 18 درصدی مواجه بوده‌ایم به این ترتیب مجموعه صنعت دارو به لحاظ اقتصادی دچار مشکلات فراوانی شده است.

وی افزود: اولویت بندی نامناسب کالا در صنعت دارو باعث شد تا مواد موثره دارو را مشمول ارز دارو کنیم و سایر اقلام بسته‌بندی، مواد جانبی و تجهیزات دیگر با ارز آزاد و مبادلاتی تأمین شود که این مسئله ساختار شرکتهای دارویی را تحت تأثیر قرار داد.

زرگری گفت: افزایش نرخ تورم نیز باعث شد تا تولید اقلامی مانند ظروف،شیشه و کارتن در کشور با 3 برابر قیمت قبلی به فروش برسد.

وی ادامه داد: نظام بانکی متأسفانه در صنعت دارویی همکاری‌های لازم را نداشته است و ما با حبس شدگی منابع در نظام بانکی مواجه شده‌ایم و کارمزد با ارز آزاد از شرکت‌های دارویی گرفته شد.

مدیرعامل شرکت دارویی تأمین با انتقاد از افزایش نرخ بهره‌بانکی تا حدود 40 درصد تصریح کرد: گردش مالی ناشی از نرخ بهره بانکی باعث شد تا سود شرکتهای دارویی و هزینه‌های آنها تا 40 درصد از کل سود خالص شرکتها را ببلعد.

زرگری با انتقاد از وجود 869 صفحه قوانین،اصلاحیه،آئین‌نامه و ضوابط جدید که از سوی سازمانهای فرادستی به صنعت دارو وارد شده، گفت: این قوانین دست و پاگیر، شرکتهایی دارویی را در ابهام قرار داده است و به همین دلیل باید به دنبال راهکارهای جدید باشیم.

وی در توضیح این راهکارها افزود: حذف مالیات بر ارزش افزوده، رفع موانع و محدودیتهای ایجاد شده، افزایش قیمت دارو به میزان 50 درصد قیمت‌های مصرف کننده، کاهش نرخ تسهیلات بانکی و کاهش قیمت تمام شده از نمونه راهکارهای موجود است.

مدیرعامل شرکت دارویی تأمین از تخصیص ارز به موقع به عنوان راهکار دیگری اشاره کرد و گفت: در سال 90 حدود یک میلیارد و 800 میلیون دلار صرف دارو کرده‌ایم که 800 میلیون تومان آن صرف مواد اولیه دارو شده و یک میلیارد آن صرف خرید دارو شده که از این رقم، 400 میلیون تومان صرف داروهای وارداتی شده است که مشابه  ایرانی داشته است.

وی افزود: بنابراین پیشنهاد می‌شود داروهای وارداتی مشابه تولید داخل با ارز آزاد وارد شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.20186s, 19q