11میلیون نفر هرگز ازدواج نکرده‌اند

۱۳۹۱/۱۲/۲۱ - ۱۲:۲۷ - کد خبر: 69423

سلامت نیوز : آخرین خبرها از آمار جدایی زوج‌های ایرانی در کشور نشان می‌دهد که در هر 16 ساعت یک زوج ایرانی در کام فروپاشی خانواده گرفتار می‌شوند. عهدهایی که شاید حتی چند ماهی، چند روزی یا ساعتی از آن نگذشته باشد. از سویی دیگر مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال خبر می‌دهد که 48‌درصد زنان و46‌درصد مردان در سن ازدواج هرگز ازدواج نکرده که این جمعیت 11‌میلیون نفر را شامل می‌شود. به گفته علی اکبر محزون تعداد جمعیت زیر 15 سال 4/23 درصد، 15 تا 29 سال 31.6 درصد، 30 تا 64 سال 3/39درصد و 65 ساله و بیشتر 7/5درصد از جمعیت کشور را شامل می‌شود که در مجموع 51‌درصد از آمار جمعیت مربوط به پسران و 49‌درصد نیز مربوط به دختران است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛ وی تاکید کرد: در حال حاضر بیش از 23‌میلیون نفر از جوانان در سن ازدواج قرار دارند این در حالی است که 11‌میلیون نفر آنها بر اساس آمارهای سازمان هرگز ازدواج نکرده اند. به گزارش مهر محزون تاکید کرد: ازدواج 85‌درصد از پسران در سن 20 تا 34 سالگی و 85‌درصد زنان نیز در سن 15 تا 29 سالگی ثبت می‌شود.محزون در مورد آمار ازدواج و طلاق نیز گفت: طی مدت یازده ماهه سال جاری 726‌هزار و 390 مورد ازدواج و 121‌هزار و 1 مورد نیز واقعه طلاق به ثبت رسیده است.

تهران رکورددار طلاق

بررسی آمار طلاق در کشور نشان می‌دهد طی دهه گذشته روند صعودی به خود گرفته است. به طوری بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان ثبت احوال همچنان تهران رکورددار طلاق در کشور است و روزانه 90 زوج در تهران از یکدیگر جدا می‌شوند.جلال یونسی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در این باره معتقد است: متاسفانه میزان طلاق در جامعه ما بالاست‌. برای طلاق همواره 5 تا 6 عامل را بر می‌شمارند که یکی از آنها جزئی نگری و ریزبینی و دیگران را با خط کش خود سنجیدن است. نتایج بررسی که سال 90 روی‌هزار پرونده طلاق در دادگاههای جنوب شرق و شمال غرب تهران صورت گرفته، فقر مهارت‌های ارتباطی علت 40 تا 45‌درصد طلاق هاست. دومین علت عدم تناسب خصوصیات شخصیتی دختر و پسر است.

به طور مثال مرد برون گرا نمی‌تواند با زن درون گرا زندگی خوبی داشته باشد. سومین علت، اختلافات بالینی افسردگی، اضطراب و وسواس هاست. چهارمین علت مباحث اقتصادی است. مشکلات جنسی هم نقش مهمی در طلاق‌ها دارد. از سوی دیگر رفتارهای پرخطر مانند اعتیاد و دخالت‌های والدین از دیگر عوامل طلاق است.کارشناسان در این زمینه اعتقاد دارند، استفاده از مشاوره‌های قبل از ازدواج می‌تواند نقش مهمی در کاهش آمار طلاق داشته باشد. در این جلسات به ریزبینی و باریک بینی زنان و مردان توجه می‌شود.

رشد 6 درصدی طلاق در ایران

بررسی پرونده‌های طلاق در کشور نشان می‌دهد امسال با رشدی 6‌درصدی همراه بوده است به طوری که در 6 ماهه نخست امسال 70‌هزار و 841 طلاق در کشور به ثبت رسید.در طی سال‌های 1383 تا 1390 نیز در مجموع 868‌هزار و 312 زوج در ایران از هم جدا شدند. طی هشت ماهه نخست امسال نیز 22‌هزار و 128 واقعه طلاق در تهران به ثبت رسیده است. بررسی این آمار نشان می‌دهد 20‌هزار و 897 زوجی که از هم جدا شدند، در یک تا دو سال اول زندگی مشترک بودند. همچنین 30 تا 34 سال سن طلاق برای مردان و 25 تا 29 سال نیز بیشترین طلاق‌هایی بوده که برای زنان رخ داده است. در مجموع میانگین سنی طلاق در مردان 36 سال و در زنان 32 سال اعلام شده است.همچنین بر اثر این آمار بیشترین طلاق‌ها در یک سال اول زندگی زوج‌ها رخ می‌دهد.

علت60 ‌درصد طلاق‌ها

دکتر مجید ابهری، آسیب شناس اجتماعی هم در این رابطه می‌گوید: طی سالهای اخیر با توجه به تغییر سبک زندگی و گرایش به مصرف زدگی دلایل اصلی طلاق در کشور تغییر یافته است. فاصله گرفتن از سبک زندگی اسلامی- ایرانی، مشکلات اقتصادی و تورم که باعث ایجاد تنوع در خانواده‌ها می‌شود و عدم تفاهم بین زن و شوهر از مهم‌ترین دلایل طلاق در کشور است. وی ادامه داد: 60‌درصد طلاق‌ها در مسائل جنسی ریشه دارد. در این زمینه زوجین به دلیل چارچوب‌های فرهنگی- اجتماعی دلیل واقعی را بیان نمی‌کنند و بهانه‌های دیگر را پیش می‌کشند.این آسیب شناس اجتماعی خاطر نشان کرد دخالت اطرافیان‌، انتخاب بر اساس معیار ظاهری و مادی، ضعف کنترل رفتارهای هیجانی و فقدان مدیریت رفتار زناشویی از دیگر عوامل طلاق در ایران است.

وی با اشاره به نقش روابط زناشویی در طلاق در جامعه گفت: گسست روابط زناشویی به دلیل روابط فرا زناشویی ناشی از تضاد فرهنگی، اختلافات طبقاتی و عدم رعایت موازین اخلاقی یکی دیگر از عوامل طلاق در ایران است که طی چند سال اخیر تاثیر مهمی در جدایی زوجین داشته است.دکتر ابهری با اشاره به طلاق 85‌درصد زوج‌ها در پنج سال اول زندگی شان تاکید کرد: این واقعیت بیانگر انتخاب نادرست و ضعف تفاهم می‌باشد چرا که ازدواج یعنی پیوند دو نفر از دو فرهنگ و دو دیدگاه متفاوت اجتماعی و برای جذب این دو دیدگاه حداقل پنج سال زمان لازم است. متاسفانه در کشور طلاق در مرحله عقد رو به افزایش است‌. در کنار طلاق قانونی و شرعی، طلاق‌های عاطفی و روانی در جامعه رو به افزایش است.وی ادامه داد: 35‌درصد از زوج‌هایی که در 5 سال اول زندگی طلاق می‌گیرند دارای یک یا دو فرزند هستند و بر خلاف بعضی باورهای غلط که فرزند آوری را اصلاح کننده روابط زناشویی می‌دانند، وجود فرزند ضمانت دوام نیست.

استان‌های رکورددار ازدواج

رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای وزارت جوانان درباره علل اصلی طلاق در ایران نظر دیگری دارد. به اعتقاد او، فساد اخلاقی، اختلال روانی، ترک نفقه، اجرا گذاشتن مهریه، بیکاری و نداشتن شغل مناسب از مهم‌ترین دلایل طلاق در میان زوجهای ایرانی است. محمدتقی حسن زاده ادامه داد: آخرین پژوهش‌های انجام شده در مورد گروهی از زوج‌های متقاضی طلاق به عنوان جامعه آماری، نشان می‌دهد که ارتباط ناسالم و فساد اخلاقی، مهم‌ترین علت طلاق در میان جوانان ایرانی است. وی افزود: دلایل دیگری همچون اختلال روانی، ترک نفقه، اجراگذاشتن مهریه، بیکاری و نداشتن شغل مناسب به ترتیب در مقام‌های دیگر علل افزایش طلاق عنوان شده است. وی توضیح داد: استان‌های تهران، خراسان رضوی و فارس هم در ازدواج و هم در طلاق بالاترین آمار را به خود اختصاص داده اند.

همچنین بیشترین درخواست‌های طلاق از سوی زنان ثبت شده است.به گفته این مقام مسئول، در 6 ماهه دوم سال 91، آمار طلاق رو به افزایش بوده و آمار ازدواج کاهش یافته است.حسن زاده با اشاره به طلاق‌های عاطفی که این روزها در میان زوج‌های ایرانی روند رو به رشدی دارد، گفت: آمار دقیقی از طلاق‌های عاطفی در میان زوج‌های ایرانی نداریم، اما یکی از مهم‌ترین علل اینگونه رفتارها، تغییر در سبک زندگی و فردگرایی افراد به تقلید از فرهنگ غربی است.حال آنکه این افزایش آمار طلاق در جامعه و به تبع آن افزایش زندانیان مهریه باعث نگرانی کارشناسان در این حوزه شده است. کار به جایی رسید که رئیس قوه قضائیه با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرد محکومان مهریه که اعسار آنها تائید شده است باید از زندان آزاد شوند.

زلزله طلاق

محمدعلی اسفنانی‌، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس معتقد است که زلزله طلاق در جامعه در حال رخ دادن است.او ادامه داد: درصورت وقوع زلزله‌ای در جامعه رسانه‌ها و مسئولان به‌صورت گسترده به آن می‌پردازند اما در برابر زلزله طلاق در جامعه هیچ اقدام موثری انجام نمی‌شود. این زلزله قابل پیش بینی است و مسئولان جامعه باید در برابر آن هوشیارتر باشند.وی افزود: دستگاههای زیادی در این رابطه مسئول هستند و دستگاه قضا آخرین دستگاهی است که به اجبار وارد می‌شود. در این زمینه باید اقدامات پیشگیری مانند آموزش جوانان با مهارت‌های زندگی قبل از زندگی صورت گیرد.وی درخصوص بخشنامه رئیس دستگاه قضا برای آزادی زندانیان مهریه و تاثیر آن روی کاهش طلاق گفت: این موضوع در کاهش طلاق تاثیر زیادی ندارد و بیشترین تاثیر آن آزادی زندانیان مهریه است.

البته می‌تواند باعث شود که برخی زنان که با زندانی کردن شوهر به دنبال متنبه کردن او یا دریافت مهریه هستند روش‌های منطقی را در پیش بگیرند.متاسفانه زندگی‌های ناپایدار در ایران بیشتر از 6 ماه دوام ندارند و اختلافات زود بروز می‌کند.با این وجود به نظر می‌رسد یکی از معضلات خاموشی که خانواده‌های ایرانی را هدف قرار داده است‌، طلاق است که با ادامه این روند در آینده‌ای نزدیک با یک چالش بزرگ در حوزه خانواده روبه‌رو خواهیم بود. در کنار پرداختند به موضوع جدایی زوج‌ها باید به سرنوشت بچه‌های طلاق هم توجه داشت. آمار پلیس حکایت از ورودبرخی از این کودکان به حوزه جرم دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
انيتا
در فرهنگ ايران كه ازدواج يك مرحله از زندگي است،به ٤ نوع تشكيل مي شود
١-زن تابع مرد شود ٧٠درصد
٢-مرد تابع زن شو٢٠ درصد
٣-زن و مرد كاملا همزيست خوب باشند١٠درصد
٤- حتما جدا شوند.
2.16744s, 19q