به كار نگرفتن سمپاشي صحيح گياهان سلامت انسان را به خطر مي‌اندازد

۱۳۸۶/۰۶/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6953
به كار نگرفتن سمپاشي صحيح گياهان سلامت انسان را به خطر مي‌اندازد

دكتر محسن مروتي روز يكشنبه درگفت و گو با ايرنا افزود: تحقيقات نشان مي‌دهد كه استفاده از سم زياد و همچنين عدم سمپاشي صحيح عوارضي همچون اختلال در اعصاب و دستگاه‌هاي ايمني بدن را به همراه خواهد داشت.

وي اظهار داشت: متاسفانه كشاورزان ما از ميزان كافي سم و روش صحيح سمپاشي آگاهي ندارند و معمولا به صورت تجربي و بدون آشنايي با عوارض سم، اقدام به سمپاشي محصولات كشاورزي خود مي‌كنند.

وي ادامه داد: اين در حالي است كه در اكثر كشورهايي كه از كشاورزي خوبي برخوردار هستند تمام اپراتورهاي سمپاشي، گواهي نامه سمپاشي دارند.

مروتي اظهار داشت: متاسفانه ما در تكنيك سمپاشي بسيار ضعيف هستيم كه اين امر باعث مي‌شود تا بيشتر از ميزان مجاز، از سم استفاده شود.

وي ادامه داد: كشاورزان سموم مورد نياز خود را ار روي قيمت آنها خريداري مي‌كنند بي‌آنكه با كيفيت و يا ضرر و زيان آن آشنا باشند.

مسوول آزمايشگاه تحقيقات باقيمانده سموم مركزتحقيقات گياه پزشكي كشور در خصوص دستگاه‌هاي سمپاش گفت: كشاورزان علاوه بر اينكه با روش سمپاشي آشنا نيستند بلكه با كمبود دستگاه‌هاي سمپاش نيز مواجه‌اند.

وي افزود: به عنوان مثال از يك دستگاه هم براي سمپاشي گندم و هم ميوه استفاده مي‌كنند در حالي كه هر محصول بايد دستگاه سمپاش مخصوص به خود را داشته باشد.

به گفته مروتي هر دستگاه با توجه به نوع محصول و ميزان سمي كه نياز دارد طراحي مي‌شود، بنابراين اگر از دستگاه مخصوص آن محصول براي سمپاشي استفاده نشود بدون شك با عوارض تاثير سموم نامناسب روي محصولات مواجه خواهيم شد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.11558s, 19q