62 درصد سکته‌های مغزی و 49 درصد بیماری‌های قلبی ناشی از فشار خون بالاست

۱۳۹۱/۱۲/۲۲ - ۱۶:۱۹ - کد خبر: 69572

سلامت نیوز :رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، گفت: فشار خون یکی از عوامل شایع بیماری قلبی عروقی در دنیا است و از هر سه نفر، یک نفر مبتلا به فشارخون بالا است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر کوروش اعتماد با بیان این مطلب اظهار داشت: به دلیل افزایش امید به زندگی و گسترش چاقی، شیوع فشارخون بالا نیز رو به گسترش است و پیش بینی شده که جمعیت مبتلا به این بیماری از یک میلیارد در سال 2005، به 1.56 میلیارد نفر ( افزایش 60 درصدی) در سال 2025 برسد.

وی افزود: علت 49 درصد بیماری ایسکمی قلبی و 62 درصد سکته مغزی به فشارخون بالا منتسب است. شیوع این بیماری در کشور ایران نیز قابل توجه است. در بررسی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در سال 90، 17.5 درصد افراد 15 تا 64 سال دارای فشارخون بالا ( یعنی حدود 11.5 میلیون نفر ) بوده‌اند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: شیوع بالای این بیماری و بی‌علامت بودن آن اهمیت این مشکل بهداشتی را چندین برابر می‌کند و باید بدانیم این بیماری قابل علاج است و با کاهش حتی 2 میلی‌متر جیوه از آن می توان درصد قابل توجهی از سکته مغزی و قلبی را کاهش داد. بنابراین با توجه به موارد فوق هرچقدر به این بیماری مهلک پرداخته شود جایز است.

وی اظهار کرد: 17.5 درصد از افراد 15 تا 65 سال مبتلا به فشارخون بالا هستند. با افزایش سن، شیوع این بیماری نیز افزایش خواهد یافت و به دو تا سه برابر این تعداد می‌رسد.

به گفته وی، از نظر میزان مرگ ناشی از فشار خون بالا با 32.4 در هر صد هزار نفر، رتبه 67 در بین 192 کشور را داریم.

دکتر اعتماد در خصوص اقدامات صورت گرفته برای کنترل این بیماری در کشور گفت: برنامه کشوری پیشگیری و کنترل بیماری فشارخون بالا از سال 70 در مناطق روستایی کشور در حال اجرا است و در این برنامه افراد 30 سال و بالاتر هر سه سال یک بار تحت غربالگری فشارخون بالا قرار می‌گیرند و افراد بیمار شناسایی شده نیز تحت مراقبت و درمان قرار می‌گیرند. در نظر است این برنامه به شکل ادغام یافته با سایر عوامل خطر بیماری قلبی - عروقی در برنامه جامع پیشگیری و کنترل بیماری قلبی - عروقی در سطح کشور اجرا شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21833s, 18q