درمان گران شد

۱۳۹۱/۱۲/۲۳ - ۱۲:۴۷ - کد خبر: 69599
سلامت نیوز : تعرفه‌های درمانی سال آینده، دراقدامی تعجب‌برانگیز از سوی دولت بدون تاخیر و قبل از آغاز سال جدید اعلام شد. به‌طوری‌که براساس مصوبه شورایعالی بیمه در روز گذشته تعرفه‌های درمانی در سال آینده در بخش دولتی 18‌درصد و در بخش خصوصی 29‌درصد افزایش یافت. این افزایش درحالی است که براساس آخرین اطلاعات موجود تورم در بخش سلامت در سال آینده به رقمی معادل 60‌درصد می‌رسد و به همراه بودجه انقباضی وزارت بهداشت در سال آینده، سال سختی را برای بهداشت و درمان کشور رقم می‌زند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازشرق ؛ البته به‌نظر می‌رسد افزایش 29‌درصدی تعرفه‌های خدمات درمانی به‌کام مراکز درمانی خصوصی خوش آمده باشد چراکه پیش از این مسوولان بیمارستان‌های خصوصی خواستار افزایش 30 تا 40‌درصدی بودند. اعلام به موقع میزان افزایش تعرفه‌های درمانی در سال 92 در حالی است که تعرفه‌های درمانی سال‌جاری با پنج ماه تاخیر اعلام شد و تاخیر در اعلام تعرفه‌ها حتی منجر به اعلام تعرفه‌های واقعی‌ای نیز نشد. به طوری‌که در سالی که گذشت وزارت بهداشت پیشنهاد افزایش 25 تا 30‌درصدی و سازمان نظام پزشکی پیشنهاد 30 تا 35‌درصدی تعرفه‌های درمانی را داده بودند اما وزارت رفاه خواهان افزایش 12 تا 18‌درصدی تعرفه‌های درمانی بود.

بر این اساس با احتساب افزایش 18‌درصدی تعرفه‌ها در سال 92 و مقایسه آن با تعرفه‌های درمانی مصوب سال 91، به‌طورتقریبی ویزیت پزشکان عمومی 11‌هزار و 500 تومان، ویزیت پزشکان متخصص 18‌هزار و 300 تومان، ویزیت پزشکان روانپزشک و فوق‌تخصص‌ها 23‌هزار تومان، ویزیت فوق‌تخصص روانپزشکی 25‌هزار و 900 تومان است. (شرح دقیق آن در جداول زیر آمده است.) افزایش میزان تعرفه‌های درمانی درحالی پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به محل اختلافی میان وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی، سازمان‌های بیمه‌گر و مراکز درمانی بخش خصوصی تبدیل شده است که در این میان، وزارت بهداشت سنگ بیمارستان‌های دولتی، سازمان نظام پزشکی سنگ پزشکان و سازمان‌های بیمه‌گر سنگ خود را به سینه می‌زنند. در این میان کمتر نهادی وجود دارد که سنگ افزایش روزبه‌روز هزینه‌های درمانی مردم را به سینه بزند.

هم‌اکنون تورم عمومی در کشور، تورم 50 تا 60 درصدی در بخش سلامت، افزایش قیمت دارو، افزایش قیمت تجهیزات پزشکی، افزایش قیمت خرید مواد و کالاهای اساسی و کاهش قدرت خرید مردم در کنار افزایش میزان تعرفه‌های درمانی می‌تواند سال سختی را برای مردم در بهداشت و درمان رقم زند. بهداشت و درمانی که صرفه‌جویی و صرف‌نظر از دریافت خدمات نمی‌طلبد و افزایش این هزینه‌ها می‌تواند منجر به تحمیل مشکلات متعددی به نظام سلامت کشور شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.75208s, 18q