مبتلایان به هموفیلی در سفرهای نوروزی فاکتورهای انعقادی همراه داشته باشند

۱۳۹۱/۱۲/۲۳ - ۱۵:۲۹ - کد خبر: 69634

سلامت نیوز : سرپرست درمانگاه شبانه‌روزی بیماران هموفیلی مجتمع بیمارستانی امام‌ خمینی(ره) گفت: با توجه به کمبود فاکتور 8 و9 در کشور، لازم است بیماران مبتلایان به هموفیلی در سفرهای نوروزی سه تا پنج فاکتور انعقادی به همراه داشته باشند تا در مقصد با کمبود فاکتور مواجه نشوند.

دکتر محمدرضا منقچی در گفت‌وگو با (ایسنا)، افزود: مبتلایان به هموفیلی باید فاکتورهای انعقادی را در جای خنک مانند یخچال نگهداری کنند و در طول مسیر در مخازن یخ قرار دهند، چرا که گرما باعث خرابی فاکتور می‌شود. در این شرایط فاکتور اثرگذاری خود را از دست می‌دهد.

وی به مبتلایان به هموفیلی توصیه کرد که در طول نوروز ورزش‌های سبک انجام دهند. به عنوان نمونه شنا، دوچرخه سواری، پیاده‌روی یا کوهنوردی کنند و از ورزش‌هایی مانند فوتبال و والیبال خودداری کنند و در روز طبیعت بیش از حد فعالیت نکنند.

این فوق تخصص بیماری‌های خونی تاکید کرد: لازم است بیماران در صورت بروز مشکل در طول سفر به مرکز هموفیلی استانی که به آن سفر کرده‌اند، مراجعه کنند. البته برخی از شهرستان‌ها نیز مراکز هموفیلی دارند.

منقچی در پایان گفت: مبتلایان به هموفیلی در زمینه مصرف خوراکی‌ها در نوروز هیچ محدودیتی ندارند البته مانند سایر افراد نباید پرخوری کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.85834s, 18q