گرسنگي زودهنگام از عوارض مصرف فراوان مواد شيرين در سحري

۱۳۸۶/۰۶/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6972
گرسنگي زودهنگام از عوارض مصرف فراوان مواد شيرين در سحري

دكتر سيد مرتضي صفوي در گفت وگو با ایسنا، با تاكيد بر اين كه زمان صرف ميوه در وعده افطار و يا در فاصله افطار تا سحر است، اظهار كرد: استفاده از سبزي و ميوه‌هاي حاوي فيبر در هنگام افطار مانع بروز يبوست مي‌شود.

وي مصرف سبزيجات در وعده سحري را عاملي براي جلوگيري از بروز تشنگي در طول روزه داري عنوان كرد و افزود: مصرف كربوهيدارتهاي پيچيده، نظير غلات، حبوبات، نان‌هاي سبوس دار و غذاهاي حاوي فيبر نظير سبزي‌ها، حبوبات، ميوه‌هاي با پوست و ميوه‌هاي خشك نظير گلابي، آلو، انجير و بادام در وعده‌هاي سحر، به علت هضم آهسته احساس گرسنگي را كمتر مي‌كند.

مديركل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت با بيان اين كه بايد با رعايت تنوع و تعادل در مصرف غذا، نيازهاي تغذيه‌اي تامين شود، گفت: ‌افراد روزه دار بايد سه وعده افطار، شام و سحري بخورند اين در حاليست كه در ماه مبارك رمضان صرف غذا در دفعات كمتر، اشكالي ندارد.

صفوي با بيان اين كه غذاي مصرفي در وعده سحري بايد خصوصيات و ويژگي وعده ناهار را داشته باشد، ادامه داد: مي‌توان در فاصله افطار تا سحر يك وعده غذايي نظير شام سبك را صرف كرد كه البته اين به وضعيت خود شخص و تمايل او به صرف غذا بستگي دارد.

وي با اشاره به خالي ماندن چندين ساعته دستگاه گوارش در طول روزه داري گفت: با رعايت تنوع و تعادل در مصرف غذا نيازهاي تغذيه‌اي شامل آب، املاح، ويتامين‌ها، پروتئين‌ و انرژي مورد نياز بدن تامين مي‌شود.

صفوي با اشاره به انجام مطالعات متعدد در خصوص تاثير روزه داري در بهبود بيماريهاي مختلف اظهار كرد: روزه داري در اغلب بيماريهايي كه عادات غلط غذايي، چاقي و افزايش وزن در بروز آن دخالت دارند، سودمند است.

مديركل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت با بيان اين كه روزه گرفتن براي درمان مبتلايان به چربي خون بالا سودمند است، گفت: به دنبال روزه داري ميزان چربيهاي نامطلوب خون تنظيم شده و چربي‌هاي مفيد افزايش مي‌يابد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14417s, 18q