چگونه دستهايمان را خوب بشوييم

۱۳۸۶/۰۶/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6973
چگونه دستهايمان را خوب بشوييم

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، بر اساس رتبه‌هاي بهداشتي كه در گزارش پاكيزگي دستها از سوي انجمن صابون و ماده پاك كننده در آمريكا منتشر شده است، بهداشت‌ ياران مدارس و ساير متخصصان بهداشتي تميزترين دستها را در بين ساير اقشار و گروه‌هاي مردم دارند.


اين گزارش براساس يك تحقيق تلفني از 664 والدين دانش آموز مدرسه‌اي، معلمان،‌بهداشت ياران مدارس و ساير مسئوولان و متخصصان بهداشتي و دانش آموزان شركت كننده در كنفرانس‌هاي بهداشتي و خانوادگي ويژه در سال جاري، تهيه شده است.

اين دانش‌آموزان در گروه سني 15 تا 18 سال بوده‌اند.

براساس اين رده بندي دست‌هاي دانش آموزان از ساير گروه‌ها كثيف‌تر است، بعد از آن در رديف دوم پدرها دستهايشان كثيف‌تر است. معلمان در اين جدول در گروه سوم قرار مي‌گيرند كه دستهايشان كثيف نيستند اما تميز منفي محسوب مي‌شود. مادرها نيز در گروه بعدي مشابه به معلمان هستند اما متخصصان بهداشتي در گروه دستهاي تميز مثبت قرار مي‌گيرند.

تقريبا تمام متخصصان بهداشتي شركت كننده در اين تحقيق مي‌دانستند كه شستن دستها روشي براي پيشگيري از ابتلا به سرماخوردگي و آنفلوآنزا است و بيش از 60 درصد از آنها دستهايشان را بيش از 10 بار در روز مي‌شستند. اين انجمن دستورالعمل زير را براي شست و شوي دستها توصيه مي‌كند:

- دستها را با آب گرم جاري قبل از دست زدن به صابون مايع يا قالبي مرطوب كنيد.

- دستها را به هم بماليد تا كف صابون با آب جاري كاملا شسته شود.

- پشت و روي دست، بين انگشتان و زير ناخن‌ها را حداقل به مدت 15 تا 20 ثانيه بشوييد.

- دستها را به خوبي با آب گرم جاري آبكشي كنيد.

- دستها را با يك حوله تميز يا خنك كن هوايي خشك كنيد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.26151s, 19q