فشار خون بالا عامل اصلي بيماري قلبي و عروقي در خراسان شمالي است

۱۳۸۶/۰۶/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6991
فشار خون بالا عامل اصلي بيماري قلبي و عروقي در خراسان شمالي است

دكتر علي سپهري روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنابا بيان اينكه بيماري قلبي نخستين عامل مرگ و مير در استان و نيز كشور است گفت: اين درحالي است كه عمده افراد مبتلا به فشارخون از مشكل خود بي‌خبرند.

وي از بيماري فشارخون به عنوان بيماري خاموش نام برد و گفت: بر اساس يك پژوهش انجام شده در كشور از بين ‪ ۱۰۰‬فرد مبتلا به بيماري فشار خون، ‪ ۷۳‬نفر از بيماري خود بي‌اطلاع هستند.

او اين آمار را در مورد بيماران خود نيز صادق دانست و گفت: بروز علايم اين بيماري ‪ ۱۵‬تا ‪ ۲۰‬سال زمان مي‌برد كه چون در اين مدت نشانه خاصي ندارد بيمار از مراجعه به پزشك و مصرف دارو بازمي‌ماند.

دكتر سپهري مي‌گويد: اين در حالي است كه اولين عارضه فشار خون بالا، بيماري قلبي و عروقي، مسدود شدن عروق مغزي، عروق محيطي بدن، مشكلات كليوي، چشمي، پارگي رگ و سكته مغزي است.

او معتقد است: ‪ ۵۴‬درصد از افراد بالاي ‪ ۶۰‬سال به بيماري فشار خون مبتلا مي‌شوند.

وي فشار خون را در دو دسته فشار خون اوليه و ثانويه دسته‌بندي كرد و گفت: ‪ ۹۰‬تا ‪ ۹۳‬درصد از بيماران در رده فشار خون ثانويه و حدود ‪ ۱۰‬درصد در رده فشارخون اوليه قرار دارند.

او عوامل ابتلا به فشار خون ثانويه را ارثي و محيطي و عوامل فشار خون اوليه را ناشي از بيماريهاي كليوي، هورموني و مصرف داروهاي خاص بيان كرد.

اين متخصص قلب گفت: شدت جريان خون در قلب ممكن است بالا يا پايين باشد كه براي تشخيص نوع فشار خون نيز مراحل تخصصي وجود دارد.

وي ادامه داد: بيماران داراي فشار خون بالا، سيگاريها و افراد داراي مشكل چربي به ترتيب بيشترين افراد گلايه‌مند از بيماري قلبي و عروقي هستند.

به گفته مسوولان دانشكده علوم پزشكي خراسان شمالي بيماريهاي قلبي و عروقي اولين عامل مرگ و مير در اين استان است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.14569s, 18q