كمبود خفيف يد سبب كاهش بهره‌هوشي و قدرت يادگيري كودكان مي‌شود

۱۳۸۶/۰۶/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6993
كمبود خفيف يد سبب كاهش بهره‌هوشي و قدرت يادگيري كودكان مي‌شود

دكتر سيد مرتضي صفوي در گفت‌وگو با ایسنا، ميزان انرژي مورد نياز كودكان مدرسه‌يي را به لحاظ تفاوت در اندازه بدن، ميزان تحرك و سرعت رشد، متفاوت عنوان و اظهار كرد:‌ چنانچه انرژي مورد نياز كودكان از طريق كربوهيدرات و چربي تامين نشود، پروتئيني كه بايد صرف رشد و ترميم بافت‌هاي بدن ‌شود براي تامين انرژي به مصرف مي‌رسد.

وي تنقلاتي مانند برنجك و گندم برشته را در تامين انرژي روزانه كودك سودمند برشمرد و افزود: ويتامين‌ها و املاح در واكنشهاي متابوليك نقش حياتي دارند كه فقط از طريق چهار گروه غذايي اصلي در برنامه غذايي روزانه تامين مي‌شود.

مديركل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت با بيان اين كه شايعترين كمبودهاي ويتاميني در اين دوران، كمبود ويتامين A و D و شايعترين كمبودهاي املاح، كمبود يد، آهن و كلسيم است، گفت:‌ ويتامين A در ايجاد مقاومت بدن در برابر بيماريها و حفظ قدرت بينايي و رشد و ويتامين D در تنظيم جذب و متابوليسم كلسيم موثر است.

صفوي با اشاره به اين كه نور مستقيم آفتاب منبع عمده تامين ويتامين D است، در ادامه توضيح داد: هويج منبع ارزاني از ويتامين A است و والدين مي‌توانند از آن در برنامه غذايي روزانه كودكشان استفاده كنند.

وي به يد به عنوان ماده مغذي ضروري براي فعاليت غده تيروئيد اشاره كرد و يادآور شد: كمبود يد در دوران جنيني موجب ناهنجاري‌هاي مادرزادي نظير كر و لالي، عقب ماندگي رشد مغزي و جسمي شده و حتي كمبود يد خفيف موجب كاهش بهره هوشي و قدرت يادگيري كودكان مي‌شود.

مديركل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، ميزان آهن مورد نياز كودكان سنين مدرسه را وابسته به سرعت رشد، ذخاير آهن بدن و قابليت جذب آن از منابع غذايي عنوان كرد و افزود: ميزان آهن مورد نياز روزانه يك كودك 10 ساله براي تامين ذخاير بدن به ميزان نياز يك مرد بالغ است.

صفوي، بهترين نوع آهن قابل جذب را در موارد حيواني نظير گوشت، مرغ و جگر عنوان كرد و در ادامه توضيح داد: چنانچه منبع عمده آهن دريافتي روزانه غذاهاي گياهي نظير حبوبات، غلات، سبزيجات و زرده تخم مرغ باشد، بايد به دريافت كافي ويتامين C توجه شود.

وي كلسيم را در استحكام دندان‌ها و استخوان‌ها سودمند دانست و يادآور شد:‌ دريافت مقادير كافي كلسيم از برنامه غذايي روزانه در سنين مدرسه و بلوغ براي حفظ تراكم طبيعي استخوان‌ها و جلوگيري از پوكي استخوان در بزرگسالي حائز اهميت است.

صفوي در پايان با بيان اين كه بستني و شير پاستوريزه منبع خوبي از كلسيم هستند و مصرف آنان در ميان وعده كودكان در تامين بخشي از كلسيم مورد نياز كودكان موثر است، يادآور شد: نان و پنير ميان وعده مناسب ديگري براي تامين كلسيم است كه به همراه سبزي، گوجه فرنگي، خيار و يا گردو يك ميان وعده سالم و مغذي براي دانش آموزان به شمار مي‌رود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.49136s, 18q