نوروز بهانه‌ای برای پرخوری یا بدخوری نباشد

۱۳۹۱/۱۲/۲۷ - ۱۵:۱۹ - کد خبر: 69935

سلامت نیوز : نوروز فصل نو شدن و تازگی است و به بهانه نوروز به دید و بازدید یکدیگر رفته و سال نو را با گشت و گذار آغاز می‌کنیم. در شروع سال جدید به رسم نیاکان از خویشان و دوستان با شیرینی، آجیل و میوه پذیرایی می‌کنیم اما باید یادمان باشد که نوروز بهانه‌ای برای پرخوری و بدخوری نباشد. به همین دلیل در این ایام باید به نکاتی چند درباره تغذیه توجه کنیم.

دکتر فروزان صالحی، کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در گفت‌وگو با (ایسنا)، با تاکید بر لزوم اجتناب از پرخوری در ایام نوروز، گفت: پرخوری‌های ایام نوروز معمولا سبب می‌شود تا پس از تعطیلات اکثر افراد از اضافه کردن 2 تا 3 کیلوگرمی وزن شکایت کنند که کاهش این وزن اضافه شده، به ویژه در میانسالان و سالمندان بسیار دشوار خواهد بود.

وی بر پرهیز از خوردن بیش از حد شیرینی و آجیل در جهت پیشگیری از افزایش وزن تاکید کرد و ادامه داد: به هنگام خرید شیرینی باید سعی شود شیرینی‌های خشک و ترجیحا با اندازه کوچک‌تر را انتخاب کرد؛ شیرینی‌هایی که حجم و اندازه بزرگ دارند میهمانان را وادار می‌کند تا ناخواسته مقدار زیادی قند و چربی بخورند. همچنین لازم است از شیرینی‌های تر کمتر استفاده شود. این شیرینی‌ها به دلیل داشتن "خامه" و "کرم" از میزان چربی و کالری بیشتری برخوردارند و موجب اضافه وزن و چاقی می‌شود. علاوه بر آن این شیرینی‌ها را به مدت طولانی نمی ‌توان نگهداشت و احتمال زود فاسد شدن آن‌ها وجود دارد.

صالحی با بیان این که باید سعی شود در دید و بازدیدهای ایام عید بیشتر از میوه استفاده شود تا شیرینی، افزود: البته در مصرف میوه هم نباید زیاده‌روی کرد. همچنین باید سعی شود آجیل‌ کم نمک خریداری شود؛ چرا که آجیل شور میزان نمک دریافتی را افزایش می‌دهد. باید در نظر داشت که انواع مغزها (بادام، پسته، فندق و ...) و تخمه‌ها حاوی مقدار زیادی چربی هستند (هر 100 گرم آنها حاوی 500 تا 600 کالری است).

وی همچنین گفت: از آنجا که در ایام نوروز به دلیل این که بیشتر وقت به دید و بازدید می‌گذرد، ممکن است خانواده‌ها فرصت چندانی برای طبخ غذا نداشته باشند، این موضوع نباید بهانه‌ای برای خوردن بیش از حد فست فودها شود؛ بنابراین باید برای طبخ غذا برنامه‌ریزی شود تا اعضای خانواده مجبور به استفاده از غذاهای چرب و شور خارج از منزل نباشند.

کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت توصیه کرد که به منظور پیشگیری از پرخوری در میهمانی‌های ایام نوروز، بیشتر از سالاد و سبزی استفاده شود و گفت: این مواد به‌ دلیل داشتن فیبر، جذب چربی و مواد قندی را کاهش داده و از اضافه وزن و چاقی پیشگیری می‌کند. همچنین بهتر است در میهمانی‌های ایام نوروز، به جای نوشابه‌های گازدار (حتی انواع کم کالری) و آب میوه‌های صنعتی که قند زیادی دارند، از نوشیدنی‌های سالم مانند آب یا دوغ‌های کم نمک و بدون گاز استفاده شود.

صالحی همچنین تاکید کرد که افراد در ایام تعطیل پیاده‌روی را در برنامه روزانه خود قرار دهند تا پس از تعطیلات دچار افزایش وزن نشوند و گفت: همچنین در ایام تعطیلات نباید از مصرف شیر و لبنیات غافل شد. باید مراقب بود که در سفرها از لبنیات غیرپاستوریزه نیز استفاده نشود.

وی به مسافران نوروزی نیز توصیه کرد که در سفرها سعی کنند تا حد امکان غذا را در خانه تهیه کنند و از صرف غذا در رستوران‌های بین راهی که از سلامت مواد غذایی آن مطمئن نیستند، خودداری کنند.

کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در پایان گفت: همچنین بهتر است در صورت صرف غذا در رستوران، به همراه غذا از ماست کم چرب و پاستوریزه، لیمو ترش یا آبلیمو استفاده شود چرا که این مواد محیط دستگاه گوارش را اسیدی کرده و از رشد و تکثیر میکروب‌ها در دستگاه گوارش و در نتیجه مسمومیت غذایی جلوگیری می‌کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.15538s, 18q