پرستاران هنوز در حیطه تجویز اختیاری ندارند

۱۳۹۱/۱۲/۲۷ - ۱۵:۲۴ - کد خبر: 69949

سلامت نیوز : یک دکترای پرستاری گفت: افرادی که در خانه‌های بهداشت فعالیت می‌کنند 120 قلم دارو را می توانند تجویز کنند ولی پرستاران با وجود اینکه حیطه‌های آموزشی شان افزایش پیدا کرده ولی هنوز در حیطه تجویز اختیاری ندارند.

دکتر نجمه ولی زاده در گفت وگو با ایسنا ، گفت: یکی از رشته‌های جدید پرستاری تجویز در پرستاری است. پرستاری عملکردهای مختلفی دارد که یکی از این عملکردها تجویز است. تجویز دسترسی راحت بیمار به دارو در بخش‌های ویژه را فراهم می‌کند و هنگامی که پزشک در اختیار نیست پرستار می‌تواند از نظر قانونی به تجویز دسترسی و اختیار تجویز دارو در شرایط بحرانی را داشته باشد.

وی افزود: پرستاری پیرامون زمان است یعنی پرستار 24 ساعت در اختیار بیمار است و مراقبت مداوم دارد. بیمار می تواند هر لحظه سوالات خود را در حیطه دارو از پرستار بپرسد، تجویز بیشتر در بحث بالین است.

این دکترای پرستاری تصریح کرد: تحقیقات وسیعی انجام شده است که هم رضایت بیمار افزایش پیدا می کند و هم رضایت پرستار را ارتقاء می‌دهد به دلیل اینکه نقش پرستار افزایش یافته و رضایت وی از شغلش بیشتر می‌شود.

ولی زاده با بیان اینکه در کانادا حدود 80 هزار پرستار تجویز وجود دارد، اظهار کرد: در کشور ما افرادی که در خانه‌های بهداشت فعالیت می‌کنند 120 قلم دارو را می‌توانند تجویز کنند ولی پرستاران با وجود اینکه حیطه‌های آموزشی شان افزایش پیدا کرده ولی هنوز در حیطه تجویز اختیاری ندارند.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون نظام پرستاری گامی در این جهت برداشته است ولی هنوز زیرساخت‌های اجرایی آن انجام نشده است. یعنی باید در برنامه های آموزشی دانشگاه گنجانده شود و واحدهای فارماکولوژی نیز افزایش یابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12077s, 18q