نقشه جامع علوم پزشكي كشور تدوين مي‌شود

۱۳۸۶/۰۶/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6998
نقشه جامع علوم پزشكي كشور تدوين مي‌شود
به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، مويد علويان معاون سلامت وزارت بهداشت در اين نشست با اشاره به اين مطلب كه نظام جمهوري اسلامي از معدود كشورهايي است كه با ادغام بهداشت و درمان و آموزش پزشكي توفيقات و دستاوردهاي بسيار خوبي را در ارتقاي سلامت جامعه به دست آورده است، افزود: ليكن اين تجربه كماكان نياز به توسعه و تعميق داشته تا علاوه بر حل مشكلات سلامت كشور توسط دانشگاهها، الگوي مناسبي براي ديگر كشورها شود.
وي گفت: اين مدل، ما را در تعيين دقيقتر نيازهاي اصلي تخصصي در امور پزشكي بسيار كمك كرده و مي‌تواند بستر مناسبي براي ترسيم جامع تر نقشه علمي كشور در حوزه سلامت باشد.
معاون سلامت وزارت بهداشت ايجاد امكان تغييرات در مباحث آموزشي و دانشگاه مبتني بر مشكلات بهداشتي درماني هر استان، تقويت توانمندي هاي علمي گروه پزشكي درامور بهداشتي و درمان هاي سرپايي، تربيت فارغ التحصيلان علوم پزشكي در دانشگاه ها منطبق با نياز استانها، توسعه رشته هاي علوم پزشكي در دانشگاه ها مبتني بر نيازهاي پزشكي و سلامت استانهاي كشور و افزايش جذب دانشجويان گروه پزشكي به صورت بومي واخذ تعهد خدمت در استانهاي محل تحصيل را در راستاي ترسيم نقشه جامع علوم پزشكي كشور ضروري دانست و اظهار اميدواري كرد كه با همكاري بخش سلامت و آموزش پزشكي ، جمهوري اسلامي در عرصه سلامت در منطقه پيشتاز باشد.
در ادامه اين نشست بهرام عين‌اللهي معاون آموزشي و امور دانشجويي وزارت بهداشت، با اشاره به فرامين مقام معظم رهبري خطاب به دانشگاه‌ها در خصوص تعيين نيازهاي علمي و تخصصي و ضرورت ترسيم نقشه علمي كشور گفت: با افزايش همكاري ها و تعاملات بخش بهداشت و درمان و بخش آموزش دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور مي‌توانيم نيازهاي بخش سلامت را دقيقا شناسايي كنيم و متناسب با اين نيازها جهت و سوي توسعه علمي و تربيت بدني انساني در حوزه علوم پزشكي را با نيازهاي كشور منطبق سازيم.
وي با تاكيد بر اين مطلب كه توسعه علوم پزشكي و تربيت نيروي انساني در دانشگاه ها بايد كاملا با نيازهاي كشور منطبق شود، گفت: تلاش مي‌شود تا با تعيين نقشه علوم پزشكي در كشور ، آموزش علوم پزشكي در راستاي ارتقاي سلامت جامعه متحول شود.
عين اللهي با تاكيد بر اينكه حيطه مسئوليت و پاسخگويي دانشگاه ها براي تربيت و تامين نيروهاي مورد نياز هر استان بايد افزايش يابد افزود: بايد كميته ويژه‌اي براي تهيه نقشه جامع علوم پزشكي كشور تشكيل شود.
در پايان اين نشست مقرر شد كميته ويژه‌اي با همكاري مركز توسعه شبكه و ارتقاي سلامت و مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي در وزارت بهداشت، مسئوليت عملياتي كردن مباحث مطروحه را به عهده گرفته و گزارشات فصلي خود را به دانشگاه هاي علوم پزشكي سراسر كشور اعلام كنند.
 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.65758s, 18q