تغذيه صحيح در ماه رمضان،باعث کاهش‌٢٠ درصد ازميزان مصرف غذاي روزه‌داران خواهد شد

۱۳۸۶/۰۶/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7007
تغذيه صحيح در ماه رمضان،باعث کاهش‌٢٠ درصد ازميزان مصرف غذاي روزه‌داران خواهد شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، فرخنده ناظم کارشناس مرکز بهداشت استان فارس در جمع کارکنان برق منطقه‌اي فارس با اشاره به اثرات مطلوب جسمي و روحي روزه داري در ماه مبارک رمضان گفت: بر اثر روزه گرفتن در ماه مبارک، برخي تغييرات بيوشيميايي و فعل و انفعالات گوناگون در بدن به وجود مي‌آيد که پائين آمدن اسيد اوريک خون، سوختن چربي‌هاي اضافي و تقويت متابوليسم، تقليل مشکلات بيماران افسرده و تقويت سلامت رواني افراد از مهم ترين نتايج آن است.

وي افزود: نوع غذاي مصرفي افراد، تأثير بسزايي در رفتار و عکس العمل‌هاي آنان دارد. در آيات قرآني به تأثير چگونگي تهيه و استفاده از غذا در پذيرش طاعات و عبادات در درگاه الهي اشاره شده است و در روايات نيز تنبلي در انجام فرايض ديني، قساوت قلب و بي‌توجهي به مواعظ، به عنوان نتايج نامطلوب پرخوري و يا حرام خوري ذکر شده است.

کارشناس مرکز بهداشت فارس، با اشاره به مهم‌ترين نکات تغذيه‌اي مربوط به ماه رمضان، به روزه داران توصيه کرد که براي جلوگيري از افزايش وزن، از مصرف بيش از حد خوراکي هاي ديرهضم مانند غذاهاي سرخ شده و چرب و نيز مواد قندي خودداري و از ميوه‌هايي مانند خرما، کشمش و انجير به جاي قند استفاده و از نوشيدن چاي بلافاصله پس از افطار نيز به دليل تأثير آن در کاهش جذب آهن پرهيز کنند.

وي اظهار داشت: در صورت تغذيه صحيح در ماه مبارک رمضان، ميزان مصرف غذاي روزه‌داران حداقل 20 درصد کمتر از ماه‌هاي ديگر خواهد بود و بنابراين در پايان ماه، هر فرد بايد حداقل دو کيلوگرم کاهش وزن داشته باشد که البته اين مقدار در صورت اقدام به ورزش هاي مناسب ماه رمضان يعني شنا و پياده روي بعد از افطار بيشتر خواهد بود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.76844s, 18q