موج انفجار نارنجک از خرده‌ شیشه و سنگ، ترکش می‌سازد

۱۳۹۲/۰۱/۰۲ - ۰۷:۵۵ - کد خبر: 70114
سلامت نیوز : حسن عباسی در گفت‌وگو با فارس در مورد تلفات ناشی از حوادث چهارشنبه سال اظهار داشت: به دلیل پوشش مناسب رسانه‌ها و اطلاع‌رسانی خوب از سوی پلیس، اورژانس و آتش‌نشانی طی سال‌های اخیر حوادث ناشی از چهارشنبه‌سوری روند رو به کاهش است.

وی گفت: در سال 88 حدود 100 نفر در چهارشنبه آخر سال مصدوم شدند که این رقم در سال 89 به 72 نفر کاهش یافت و در سال 90 این میزان به 65 نفر رسید.

مدیر روابط عمومی اورژانس تهران با تأکید براینکه والدین نقش مهمی در کاهش آسیب‌های ناشی از حوادث چهارشنبه سوری دارند، افزود:‌ والدین باید فرزندان خود به ویژه نوجوانان را از خطرات استفاده از مواد محترقه و آتش‌زا آگاه کنند و آنها را از ورود به مکان‌های پرخطر منع کنند.

عباسی خاطرنشان کرد: برخی نوجوانان فکر می‌کنند که استفاده از مواد محترقه مانند نارنجک‌هایی که فقط صدا ایجاد می‌کنند بی‌خطر است در حالی که سال گذشته دو مورد قطع عضو به دلیل ترکیدن نارنجک در دست رخ داد.

وی اضافه کرد: اگر چه ممکن است نارنجک فقط موج انفجار ایجاد کند ولی صدای آن برای سالمندان، زنان باردار، نوزادان شیرخوار و بیماران قلبی و عروقی بسیار مشکل‌آفرین است.

وی افزود: از طرفی موج انفجار نارنجک ممکن است خورده‌های شیشه و سنگ را از روی زمین با شدت مانند ترکش به سمت صورت پرتاب کند که مهمترین آسیب آن ناحیه چشم است.

مدیر روابط عمومی اورژانس تهران برافروختن آتش در پارکنیگ منازل را یکی دیگر از کارهای غلط و خطرآفرین دانست و افزود :اغلب در پارکینگ منازل خودروهایی پارک شده که ممکن است نشتی بنزین داشته باشند و به راحتی زمینه‌ساز آتش‌سوزی وسیعی شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.19844s, 18q