خوراكی‌های عید را چطور نگه داریم؟

۱۳۹۲/۰۱/۰۳ - ۰۷:۴۱ - کد خبر: 70169
خوراكی‌های عید را چطور نگه داریم؟
سلامت نیوز :هرچه به سال نو و تعطیلات عید نوروز نزدیك‌تر می‌شویم، بازار خرید هم داغ‌تر از قبل می‌شود؛ از خرید كیف و كفش و لباس گرفته تا میوه و شیرینی و شكلات و... .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ همیشه ایرانی‌ها برای استقبال از سال نو و پذیرایی از مهمانانی كه در روزهای عید به دیدنشان می‌آیند، خوراكی‌های متنوعی تهیه می‌كنند كه باید تا روز آخر تعطیلات هم سالم و باكیفیت باقی بماند، اما آنچه معمولا موجب نگرانی افراد می‌شود، نگهداری از این مواد است؛ چراكه بعد از گذشت چند روز، میوه‌ها خراب و شیرینی‌ها خشك می‌شود و به همین دلیل یكی از مهم‌ترین نكات این است كه بدانیم چطور باید خوراكی‌های عید را تا روز آخر بخوبی نگهداری كرد.

بخرید، اما به اندازه

خیلی از ما عادت داریم مقدار بسیار زیادی میوه، شیرینی و آجیل تهیه كنیم و آن را در خانه نگه داریم. با این كار می‌خواهیم خیالمان راحت‌تر باشد، در حالی كه این همه میوه و شیرینی و آجیل خیلی زود كیفیتش را از دست می‌دهد. پس اولین و شاید مهم‌ترین نكته‌ای كه باید در نظر داشته باشید این است كه میوه و شیرینی و آجیل را به اندازه نیازتان تهیه كنید.

البته میوه معمولا زودتر از بقیه خوراكی‌ها خراب می‌شود و به همین دلیل بهتر است میوه را كمتر بخرید؛ مطمئن باشید اگر لازم باشد، در روزهای عید هم می‌توانید میوه موردنظرتان را بخرید و از مهمانان پذیرایی كنید. ولی در مورد شیرینی یا آجیل شاید بتوان آنها را برای مدت طولانی‌تری نگه‌داری كرد كه البته در مورد خرید آنها هم نباید افراط شود.

آخرین خریدتان میوه باشد

با توجه به این‌كه میوه‌ زودتر كیفیتش را از دست می‌دهد، بهتر است در روزهای پایانی سال یا حتی در روزهای ابتدای سال جدید میوه مورد نظرتان را تهیه كنید. با این كار میوه‌ها مدت زمان كمتری در یخچال می‌ماند و در نتیجه سالم‌تر و شاداب‌تر خواهد بود. بنابراین اگر می‌دانید روزهای اول سال مهمان نخواهید داشت، خرید میوه را به روزهای میانی تعطیلات موكول كنید.

البته حواستان باشد میوه‌هایی بخرید كه سالم باشد؛ چراكه میوه‌های لكه‌دار و نرم زودتر از بقیه خراب می‌شود. بنابراین هنگام خرید حواستان را خوب جمع كنید و مراقب باشید میوه‌های خراب و لكه‌دار به شما ندهند.

اما زمانی كه میوه را تهیه می‌كنید و به اندازه مورد نیازتان از هر نوع میوه می‌خرید، باید آنها را در شرایط مناسبی نگه دارید تا میوه‌ها بهتر و سالم‌تر بماند. بعضی از میوه‌ها مانند انواع مركبات چندان نیازی به یخچال ندارد و می‌توانید آنها را در جایی خشك و خنك و دور از نور خورشید نگه داری كنید، ولی اگر می‌خواهید آنها را نشسته داخل یخچال بگذارید، حتما باید درون ظرفی قرار دهید كه آلودگی میوه‌های نشسته به قسمت‌های دیگر یخچال و سایر مواد غذایی منتقل نشود و در صورتی كه میوه‌ها را می‌شویید نیز حتما باید آنها را خوب خشك كرده و سپس درون كشوی مخصوص میوه نگهداری كنید.

سیب معمولا دیر خراب می‌شود و به همین دلیل می‌توانید آنها را مدت زمان طولانی‌تری نگه داری كنید، اما موضوع در مورد میوه‌هایی مانند موز، آناناس، انبه و... فرق می‌كند؛ مثلا موز را نباید داخل یخچال نگه دارید و خوب است آنها را در یك سبد و در جایی خنك و دور از نور خورشید بگذارید یا از جایی آویزان كنید.

در ضمن باید بعد از شستن میو‌ه‌ها آنها را به ترتیب سالم و سفت بودن در سبد بگذارید و حتما هر دو یا سه روز یك‌بار هم سری به آنها بزنید تا اگر میوه‌ای خراب شده ‌باشد، از بقیه میوه‌ها جدا كنید.

ظرفی دربسته برای شیرینی‌ها

برای این‌كه بتوانید شیرینی‌های عید را به خوبی نگهداری كنید، حتما باید آنها را داخل ظرفی قرار دهید كه درِ آن بخوبی بسته می‌شود. چراكه این كار مانع خشك‌شدن شیرینی‌ها شده و در نتیجه كیفیتش را حفظ می‌كند. علاوه بر این، شیرینی‌ها نباید در محیطی مرطوب قرار گیرد، چون رطوبت كیفیت آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شیرینی‌های تر را هم می‌توانید داخل یك ظرف پلاستیكی چیده و در فریزر قرار دهید تا مدت زمان بیشتری باقی بماند. البته یادتان باشد قبل از مصرف آنها را به موقع بیرون بیاورید تا یخ آن كاملا باز شده و قابل استفاده شود. در ضمن، خوب است شیرینی‌هایی ساده و كوچك را برای روزهای عید انتخاب كنید و به مقدار مورد نیاز از آن بخرید.

آجیل‌ بوی ماندگی نگیرد

روزهای آخر سال معمولا آجیل فروشی‌ها هم حسابی سرگرم فروش انواع مختلف آجیل هستند، اما مشتریانی كه می‌خواهند برای روزهای عید آجیل بخرند، خوب است كمی زودتر به فكر بیفتند تا در روزهای آخر سال مدت زمان زیادی را در صف آجیل فروشی و مغازه‌ها نگذرانند.

زمانی كه آجیل مورد نیاز را تهیه می‌كنید هم باید دقت كنید كه آجیل با پوست، ماندگاری بهتر و طولانی‌تری دارد. خوب است آجیل را در نایلون‌های دربسته و داخل كشوی كابینت یا در مكانی خشك و خنك نگهداری كنید.

البته این شیوه نگهداری آجیل برای مدتی طولانی مناسب نیست و در صورتی كه می‌خواهید آجیل را برای مدت بیشتری (مثلا چند ماه) نگه دارید، باید آن را داخل یخچال یا برای مدتی طولانی‌تر (حدود یك سال) در فریزر بگذارید. در ضمن، هنگام خرید توجه كنید آجیل‌های مانده و فاسد نخرید. آجیل خوب باید سالم و یكدست باشد و طعم و بوی ناخوشایندی ندهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.90563s, 18q