ارایه دارو بدون نسخه هنگام مسافرت فقط در حد مصرف همان روز است

۱۳۹۲/۰۱/۰۴ - ۰۸:۴۵ - کد خبر: 70216
ارایه دارو بدون نسخه هنگام مسافرت فقط در حد مصرف همان روز است
سلامت نیوز : مسوول رسیدگی به تخلفات دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: داروخانه ها به مسافرانی که داروهای خاص خود را همراه نیاورده اند، فقط در حد مصرف همان روز می تواند دارو ارایه کند.

دکتر ˈامیر رامهرمزیˈ در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد: ارایه هر دارویی به غیر از داروهای او.تی.سی (داروهای بدون نسخه) در داروخانه ها غیرقانونی است.

وی تصریح کرد: با این وجود اگر برای داروساز محرز شود که فرد مراجعه کننده به داروخانه، بیماری مزمنی دارد و حین مسافرت دارو همراهش نیست، می تواند به اندازه مصرف 48 تا 72 ساعت به او دارو ارایه کند.

مسوول رسیدگی به تخلفات دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: اگر بیمار مسافری دچار گلو درد یا بیماری خاصی بود، داروساز در داروخانه ها اجازه ندارد برای او آنتی بیوتیک تجویز کند .

رامهرمزی افزود: برای ارایه داروهای بدون نسخه در داروخانه نیز داروسازان باید شرایط و سابقه بیماران را پرس و جو کنند، چراکه بطورمثال قرص سرماخوردگی می تواند در سالمندان موجب فشارخون شود یا مصرف داروی استامینوفن برای بیماری کبدی، محدودیت دارد.

وی یادآور شد: همچنین درد قفسه سینه می تواند یکی از علایم سکته قلبی باشد و داروساز باید بیمار را به مراکز درمانی هدایت کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.47132s, 19q