میادین میوه و تره‌بار باز شد، میوه ارزان نشد

۱۳۹۲/۰۱/۱۰ - ۰۷:۱۳ - کد خبر: 70378
میادین میوه و تره‌بار باز شد، میوه ارزان نشد
سلامت نیوز : اگرچه معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام كرده بود كه دلیل گرانی میوه در روزهای ابتدایی نوروز امسال، تعطیلی میادین میوه و تره‌بار و جلوگیری پلیس از ورود كامیون‌های میوه بوده است، اما حال كه میادین باز شده، اما باز هم خبری از توزیع میوه‌‎های تنظیم بازاری نیست و گرانی میوه در سطح شهر در سایه تعطیلات مسئولان، بازار را آشفته كرده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ روزهای نوروز یكی پس از دیگری سپری می‌شوند. دور اول سفرهای نوروزی به پایان رسیده است و بسیاری از مردم به منازل خود بازگشته‌اند و قرار است از این پس، پذیرای میهمانان خود باشند، در حالیكه هم اكنون آنها در تامین میوه با كیفیت و با قیمت مناسب در سطح شهر با مشكلات بسیاری مواجه هستند.

بررسی‌های میدانی مهر نشانگر این است كه علیرغم وعده مسئولان مبنی بر توزیع میوه تنظیم بازاری در تمام ایام نوروز، اما خبری از توزیع میوه نیست و اگر هم سیب و پرتقال به قیمت تنظیم بازاری به صورت محدود عرضه می‌شود، اما كیفیت به اندازه‌ای پایین است كه توزیع آن، دردی را از آشفته بازار قیمت دوا نمی‌كند.

این در شرایطی است كه در روزهای ابتدایی نوروز نیز كه همزمان با تعطیلی میادین میوه و تره‌بار در تهران بود، قیمت میوه به شكل سرسام آوری بالا رفت و میوه‌فروشان به هر میزانی كه دلخواهشان بود، قیمتگذاری میوه را صورت می‌دادند. این جا بود كه حسن رادمرد، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام كرد كه با بازگشایی میادین میوه و تره‌بار، روند عرضه میوه حالت عادی به خود خواهد گرفت و افزایش قیمت در بازار فروكش خواهد كرد.

اما هم اكنون كه چند روزی از بازگشایی میادین میوه و تره‌بار می‌گذرد، نه تنها قیمت میوه كاهش پیدا نكرده است، بلكه در میادین، عرضه میوه‌های تنظیم بازاری نیز با كیفیت مناسب آنطوری كه مسئولان وعده داده بودند، صورت نگرفته است و مردم باز هم ناچار هستند كه میوه را از سطح شهر با قیمتهای گزاف خریداری كنند. البته دلیل دیگری كه این معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت برای گرانی میوه اعلام كرده بود، جلوگیری پلیس از ورود كامیون‌های میوه به داخل شهرها بوده است كه این امر، افزایش قیمت را به دنبال داشته است. بنابراین مقصر اصلی در گرانی میوه به گفته وی، یا میادین میوه و تره بار هستند یا پلیس و دست اندركاران ستاد نوروزی تنظیم بازار، هیچ تقصیری به گردن ندارند!

یكی از خریدارانی كه برای خرید میوه به میدان میوه و تره‌بار در شرق تهران مراجعه كرده بود، با اعلام نارضایتی از كیفیت میوه‌های عرضه شده گفت: در روزهای پایانی سال نیز كه میوه تنظیم بازاری از سوی دولت عرضه شد، این میوه‌ها از كیفیت مناسب برخوردار نبودند و بنابراین باز هم مجبور شدیم كه از خارج از شبكه توزیع میوه تنظیم بازاری خرید كنیم كه قیمت گزافی داشته است.

وی می‌افزاید: خرید میوه برای شب عید را از وانت‌بارهایی صورت دادیم كه اگرچه قیمت بالاتری نسبت به عرضه كنندگان میوه تنظیم بازاری داشتند، اما به مراتب كیفیت آنها بهتر بود. بنابراین بهتر است دولت وعده ندهد كه مردم هم به امید آنها برنامه ریزی برای خرید میوه نداشته باشند.

یكی دیگر از خریداران می‌گوید: قیمت میوه در سطح شهر به میزان سرسام آوری بالا رفته است و هم اكنون یك كیلو پرتقال با كیفیت نسبتا مناسب حداقل 4 تا 4.5 هزار تومان عرضه می شود. سیب با كیفیت هم قیمتی كمتر از 5 هزار تومان ندارد.در این میان البته علاوه بر میوه، سیب زمینی و پیاز نیز با افزایش شدید قیمت مواجه بوده اند و مغازه‌های سطح شهر با قیمت گزافی این محصولات را عرضه می‌كنند كه نشان از بی برنامه‌گی در بازار دارد.

جزئیات قیمت میوه و تره بار

بررسی‌های میدانی مهر نشانگر این است كه هم اكنون قیمت پرتقال تامسون شمال 3500 تومان، تامسون جنوب 4300 تومان، پرتقال مجلسی 4500 تومان، سیب قرمز 4600 تومان، سیب زرد 3400 تومان و خیار 3500 تومان است.

همچنین قیمت هر كیلوگرم نارنگی 2500 تومان، لیموشیرین 1800 تومان، كیوی 3400 تومان و موز 6000 تومان است.

قیمت هر كیلوگرم سیب زمینی 1200 تومان، پیاز 1800 تومان، فلفل دلمه ای 1800 تومان، كلم 800 تومان، كاهو 1500 تومان و گوجه فرنگی 2500 تومان است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.27776s, 18q