مصرف ميوه، سبزي و شير در سحري و افطار براي تامين نيازهاي تغذيه‌يي روزه‌داران

۱۳۸۶/۰۶/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7040
مصرف ميوه، سبزي و شير در سحري و افطار براي تامين نيازهاي تغذيه‌يي روزه‌داران

دكتر سيد مرتضي صفوي در گفت‌وگو با ایسنا، با بيان اين كه حجم و كيفيت دو وعده غذاي سحري و افطار نوجوانان روزه دار بايد در حد نياز باشد، اظهار كرد: در صورت توجه به اين مساله هيچ وقفه‌اي در رشد آنان ايجاد نمي‌شود.

مديركل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت با توصيه به دانش آموزان و دانشجويان مبني بر انجام مطالعات درسي در صبح هنگام گفت: زيرا در ساعات پاياني روز قبل از افطار با كاهش نسبي قند خون، قدرت تمركز و يادگيري تا حدي پايين مي‌آيد.

وي ادامه داد: كودكان و نوجوانان به علت كوچك بودن حجم معده به سه وعده غذايي اصلي و دو ميان وعده نياز دارند، اما هيچ توجيهي براي خوردن چهار وعده غذايي به جاي سه وعده در بزرگسالان وجود ندارد.

مديركل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، شرايط رواني و توان بدن در خنثي كردن اسيدهاي معده را از عوامل موثر در بروز زخم معده عنوان كرد و افزود: آرامش عرفاني در ماه مبارك رمضان مانعي براي بروز و پيدايش زخم معده است.

صفوي با توصيه به روزه داران جهت مصرف سبزي، ميوه و شير در دو وعده سحر و افطار براي رفع نيازهاي بدن به انواع ويتامين‌ها و املاح گفت: ديابتي‌هاي نوع يك، به علت رعايت فاصله زماني معين در صرف غذا قادر به روزه گرفتن نيستند اما ديابتي‌هاي نوع دو خفيف و كنترل شده مي‌توانند با نظر پزشك معالج خود روزه بگيرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.27071s, 18q