حركت در شرايط شناور، بر رشد سلولهاي بنيادي جنيني اثر مي‌گذارد

۱۳۸۶/۰۶/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7046
حركت در شرايط شناور، بر رشد سلولهاي بنيادي جنيني اثر مي‌گذارد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آسوشيتدپرس، محققان دانشگاه اموري و موسسه فناوري جورجيا مي‌گويند اين تكان خوردن آشكارا رشد سلولهاي بنيادي جنيني را بهبود مي‌بخشد و مي‌تواند روزي براي كنترل اين امر كه در نهايت سلولهاي بنيادي جنيني به چه نوع سلولي تبديل شوند، مورد استفاده قرار گيرد.

"ريك كارپندو" يكي از محققان اين گروه كشف كرد قرار دادن سلولهاي بنيادي جنيني در لوله آزمايش در صفحه همزن آزمايشگاه، خوشه‌هاي سلولي متمايزشونده سالم و متحدتري توليد مي‌كند.

اين محققان سپس دريافتند مي‌توان با انواع مختلف حركت‌ها در حال غوطه‌وري، رشد سلول را مهار كرد.

"تاد مك دويت" استاديار دانشگاه اموري، محقق موسسه فناوري جورجيا و مجري اين تحقيقات گفت سلولهاي بنيادي جنيني تحت شرايط منحصر به فردي در رحم مادر رشد مي‌كنند و تاكنون هيچكس نتوانسته بود اثر حركت را بر فرايند رشد اين سلولها مورد مطالعه قرار دهد.

وي گفت "معمولا در آزمايشگاهها انواع و اقسام چيزها را به نمونه‌هاي كشت شده اضافه مي‌كنند تا روي مسير سلول اثر بگذارند ولي ما توانستيم فقط با مقداري حركت مايع، ميزان تمايز و اندازه خوشه‌هاي سلولي را كنترل كنيم."
در روش‌هاي كنوني رشد سلولهاي بنيادي جنيني آنها را دور از هم قرار مي‌دهند و از اين رو اين سلولها به يكديگر نمي‌چسبند. اما دانشمندان گمان مي‌كنند حركت دادن آرام سلولها و غوطه‌وركردن آن‌ها توزيع مواد مغذي به سلولها را افزايش مي‌دهد.

نتايج اين تحقيق در نشريه سلولهاي بنيادي منتشر شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.93184s, 19q