ايران از لحاظ پيوند عضو از جسد در رتبه آخر جهان قرار دارد

۱۳۸۶/۰۶/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7047
ايران از لحاظ پيوند عضو از جسد در رتبه آخر جهان قرار دارد

دكتر كتايون نجفي زاده در ميزگرد ايسنا با بيان اين مطلب افزود: در صورتي كه ميزان پيوند از جسد در ايران به تعداد اين عمل در اسپانيا - كه از نظر تعداد پيوند از جسد در جهان پيش‌رواست- افزايش يابد، ديگر نيازي به انجام پيوند عضو از غريبه وجود ندارد.


وي در اين رابطه از نبود نظارت كافي بر واحدهاي فراهم آوري اعضا انتقاد كرد و گفت: در بسياري از كشورها، اعضاي بدن افراد مرگ مغزي، در زمره سرمايه‌هاي ملي قرار دارد و اين بيماران پيش از اهداي عضو به خاك سپرده نمي‌شوند.


رييس واحد فراهم آوري اعضاي بيمارستان مسيج دانشوري با اشاره به قانون مرگ مغزي كه در سال 79 به تصويب رسيد، يادآور شد: بر اساس اين قانون مسئولان مراكز درماني خصوصي و دولتي موظف به گزارش وضعيت شخص دچار مرگ مغزي و يا در آستانه مرگ مغزي هستند. حال‌آن كه در حال حاضر بسياري از افراد مبتلا به مرگ مغزي يا شناسايي نمي‌شوند و يا بدون اهداي عضو به خاك سپرده مي‌شوند.

به اعتقاد نجفي زاده، آشنا نبودن پزشكان و پرستاران بيمارستان‌ها با پديده مرگ مغزي و در پي آن، عدم ارائه گزارش وقوع مرگ مغزي در بيماران موجب شده كه بسياري از واحدهاي فراهم آوري اعضاي كشور فعاليت ناچيزي داشته باشند.

وي با تاكيد بر اين كه تاكنون در تاريخ پزشكي جهان، بيمار مرگ مغزي حيات خود را باز نيافته و اين شخص در واقع جسد محسوب مي‌شود، گفت: از اين رو بايد سريال‌ها و برنامه‌هاي تلويزيوني در اين رابطه با دقت و نظارت كارشناسي بيشتري توليد شوند.


رييس واحد فراهم آوري اعضاي بيمارستان مسيح دانشوري گفت: متاسفانه در بسياري از برنامه‌هاي تلويزيوني، زنده شدن فرد مرگ مغزي به نمايش گذاشته مي‌شود كه اين امر نه تنها موجب باورهاي غلط ميان مردم جامعه را گسترش مي‌دهد، بلكه اقدامات صورت گرفته براي شرح مفهوم مرگ مغزي در بين مردم را خنثي مي‌كند.

نجفي زاده در پايان از مسوولان صدا و سيماي كشور خواست تا غير قابل برگشت بودن مرگ مغزي را به مردم جامعه تفهيم كرده و در راه نجات جان انسان‌هاي ديگر گامي موثر بردارند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.67735s, 19q