اضطراب فشار خون را بالا می‌برد

۱۳۹۲/۰۱/۱۷ - ۱۶:۰۸ - کد خبر: 70633

سلامت نیوز : مهدی تهرانی‌دوست در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت:  افزایش فشار خون یکی از بیماری‌های روان‌تنی است و اضطراب و استرس در افزایش فشار خون نقش عمده‌ای را ایفا می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: علاوه بر عوامل دیگری که در قلب و عروق و کلیه وجود دارد استرس و اضطراب هم معمولاً در بروز فشار خون می‌توانند نقش موثری داشته باشند.

این روانپزشک افزود: استرس‌های مزمن و استرس‌های حاد در این زمینه بی‌تأثیر نیستند.

تهرانی‌دوست ادامه داد: معمولاً استرس‌های حاد بر اثر یک اتفاق ایجاد می‌شود که فرد تحت تأثیر استرس شدید قرار می‌گیرد و بدن با ترشح موادی مواجه می‌شود که این مواد باعث افزایش فشار خون می‌شود.

این روانپزشک ادامه داد: این افزایش فشار خون به طور موقتی است چراکه بعد از مدت کوتاهی می‌تواند کاهش بیابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهارداشت: افرادی که تحت تأثیر استرس‌های مزمن قرار می‌گیرند مثلاً فشارهای روانی از محیط خانواده و محیط کار به آنها وارد می‌شود و همچنین افرادی که از نظر تیپ شخصیتی آسیب‌پذیر هستند و نمی‌توانند استرس‌ها را خیلی خوب مدیریت کنند به افزایش فشار خون دچار می‌شوند.

این روانپزشک ادامه داد: ترشح مواد در بدن این افراد در درازمدت می‌تواند به افزایش چربی‌های مضر خون بینجامد چرا که افزایش این چربی‌ها در دیواره رگ‌های خونی رسوب می‌ کند که رسوب این چربی در نهایت به افزایش ضخامت جداره رگ‌ها منتهی شده که در درازمدت می‌تواند با افزایش فشار خون همراه باشد.

تهرانی‌دوست گفت: استرس‌های مزمن می‌تواند نقش کلیدی در بروز فشار خون‌ داشته باشد به همین دلیل بیمارانی که با افزایش فشار خون مواجه هستند علاوه بر بررسی‌های طبی که به طور معمول در زمینه قلبی و عروقی و کلیه انجام می‌شود از نظر سلامت روان و آسیب‌پذیری آنان نسبت به اضطراب و استرس نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1545s, 18q