انهدام شبکه‌های تولید و ترانزیت مواد روانگردان در سال ۹۲

۱۳۹۲/۰۱/۱۷ - ۱۶:۰۸ - کد خبر: 70634

سلامت نیوز : مصطفی محمدنجار صبح امروز در دیدار نوروزی با پرسنل دبیرخانه این ستاد که در محل مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن سال جدید، مواد مخدر را خطری بزرگ برای کشور دانست و افزود: امروزه دشمن دریافته که با توپ و تانک نمی‌تواند با کشورمان بجنگد چرا که مردم این کشور، مردمانی سلحشور و انقلابی هستند و از این رو سعی دارد مرموزانه و شیطانی با ابزار مواد مخدر علیه کشورمان ستیز کند و به این نظام ضربه بزند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ محمدنجار به برنامه‌ها و اولویت‌های سال 92 حوزه مقابله با عرضه و امور بین‌الملل اشاره کرد و گفت: انسداد مرزهای شرقی و جنوب شرقی کشور با هدف کاهش ورود موادمخدر به داخل کشور، تشدید مبارزه حرفه‌ای با عوامل اصلی و سران شبکه‌های قاچاق و ترانزیت موادمخدر و روانگردان‌ها با هدف جلوگیری از دسترسی آسان به مواد مخدر و روان‌‌گردان‌ها در کشور از جمله اولویتهاست.

وی ادامه داد: همچنین مبارزه موثر با شبکه‌های تولید و ترانزیت مواد روانگردان (شیشه) و طراحی و اجرای عملیات در خصوص انهدام تمام کارگاه‌های تولید شیشه در کشور، تشدید اقدامات کنترلی در مرز و مبادی ورودی و گلوگاه‌ها با هدف کاهش ورود مواد مخدر به داخل کشور و کاهش رخدادهای ضد امنیتی در مرزها به ویژه انسداد مرزهای جنوب شرقی و شمال غربی از جمله دیگر این اولویت‌ها است.

وی همچنین، مبارزه با فرآیند پولشویی درآمدهای حاصل از قاچاق و توزیع موادمخدر و روانگردان‌ها به‌منظور ضربه‌زنی به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان مواد مخدر، برگزاری همایش‌های تخصصی و نشست‌های منطقه‌ای با همکاری دستگاه‌های اجرایی مقابله‌ای و قضایی، استمرار پاکسازی محلات و نقاط آلوده شهرها، حضور مستمر در مجامع بین‌المللی و انعکاس اقدامات کشورمان در حوزه مبارزه با مواد مخدر را از دیگر اولویت‌های حوزه مقابله با عرضه و امور بین‌الملل در سال‌جاری ذکر کرد.

محمدنجار با اشاره به برنامه‌های حوزه کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی در سال 92 ، اظهار داشت: تهیه و تولید برنامه‌هایی با محتوای آموزشی برای پیشگیری از اعتیاد در محیط‌های آموزشی و کاری، محلات، خانواده، استمرار تولید محصولات فرهنگی در جهت فرهنگ‌‌سازی و افزایش آگاهی عمومی از طریق استفاده از ظرفیت رسانه ملی و استانی از برنامه‌های مهم حوزه کاهش تقاضا است.

محمدنجار افزود: توسعه ارائه خدمات مشاره از طریق خط ملی اعتیاد، تهیه سند جامع حوزه درمان، کاهش آسیب و حمایت‌های اجتماعی، اختصاص مبلغ 225 میلیارد ریال اعتبار در لایحه بودجه سال 92 کل کشور برای بیمه معتادان و راه‌اندازی سامانه ملی اطلاعات مبارزه با مواد مخدر در حوزه درمان، کاهش آسیب و حمایت‌های اجتماعی از برنامه‌های مهم  دیگر حوزه کاهش تقاضا در سال‌جاری است.

وی همچنین، تحت پوشش قرار دادن معتادان بی‌بضاعت در مراکز درمان و کاهش آسیب مجاز، ارزیابی و نظارت دقیق بر عملکرد و فرآیند درمان در مراکز درمان و کاهش آسیب مواد 15 و 16 قانون و واگذاری تدریجی مراکز ماده 16 به بخش غیر دولتی، نهایی کردن دستورالعمل مراکز درمان سلامت‌محور یا پلیس‌مدار، تهیه و تدوین سند جامع حوزه مشاکرت‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد، بهره‌گیری از ظرفیت اموال مصادره‌ای در اشتغالزایی معتادان بهبودیافته از دیگر اولویتهای سال 92 است.

وی ادامه داد: همچنین بهره‌مندی از ظرفیت مشارکت‌های مردمی و خیرین در راستای سیاست‌ خصوصی‌سازی مبارزه با مواد مخدر، پیگیری اجرای دستورالعمل برخورد قانونی با مراکز غیر مجاز فعال در حوزه درمان و کاهش اسیب کشور و راه‌اندازی کمیته تخصصی زنان و خانواده را از دیگر اولویت‌های سال‌جاری در حوزه کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد برشمرد.

دبیر کل ستاد در ادامه آموزش تخصصی قضات سراسر کشور پیرامون جرایم مرتبط با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها، تسریع در رسیدگی به پرونده‌های جرایم مواد مخدری در راستای کاهش اطاله دادرسی را از اقدامات حوزه اداری، مالی و امور مجلس ستاد عنوان کرد.

وی تصریح کرد: تلاش برای کاهش ارجاع معتادان به زندان‌های سراسر کشور و اولویت درمان وکاهش آسیب، پیگیری راه‌اندازی و افتتاح پنج اردوگاه زندانیان مواد مخدر در اجرای ماده 42 قانون، پیگیری راه‌‌اندازی مجتمع‌های قضایی ویژه مبارزه با مواد مخدر در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان، تعامل مناسب با نمایندگان مجلس را از برنامه‌های مهم حوزه اداری، مالی و امور مجلس ستاد در 92 عنوان کرد.

محمدنجار همچنین به اولویت‌های حوزه مدیریتی و فرابخشی ستاد در سال‌جاری اشاره کرد و گفت: انجام تحقیقات و پژوهش‌های بنیادی، توسعه‌ای و کاربردی در حوزه‌های مختلف مبارزه همه جانبه با مواد مخدر، ساماندهی منابع مالی و انسانی در راستای اهداف و برنامه‌های مصوب ستاد از برنامه های این حوزه است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی بودجه ستاد در لایحه سال 92 و اقدامات لازم برای توزیع اثربخشی ملی و استانی در تمام بخش‌ها، ادامه سفرهای استانی و حضور در جلسات شوراها، افزایش و ارتقا شاخص‌های عملکرد در تمامی حوزه‌های مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها طبق بسته‌های اجرایی نقشه راه در سال 92 مبتنی بر تجارب علمی و بین‌المللی از برنامه‌های مهم این حوزه در سال 92 است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21745s, 18q