اگر دختر نوجوان دارید این نکته‌ها را در نظر بگیرید

۱۳۹۲/۰۱/۱۸ - ۱۱:۱۲ - کد خبر: 70699
سلامت نیوز : دختران جوان در دوران بلوغ تصور می‌کنند زیر ذره‌بین اطرافیان و سایرین قرار دارند و مخصوصا از سوی والدین به شدت تحت‌نظر هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شرق ؛ از این‌رو ارتباط برقرار کردن خانواده با دختر نوجوان به ظاهر کمی مشکل است، اما روانشناسان چندین راهکار برای تعامل با دختران در گروه سنی16-12 ساله پیشنهاد داده‌اند که به شرح زیر است:

سعی کنید وی را درک کنید: شما باید تغییرات جسمی که بر اساس تحولات هورمونی در دخترتان پیش می‌آید و تغییرات شناختی که طی آنها هوش وی حالت انتزاعی پیدا می‌کند و نسبت به قبل قواعد و قضایا را منطقی درک می‌کند، بپذیرید.

به هویت او پاسخ دهید: یکی از ویژگی‌های دختران به سن بلوغ رسیده این است که به دنبال یافتن هویت مستقل خود در همه ابعاد زندگی هستند.  آنها تلاش می‌کنند که به یک «من» مستقل دست یابند و می‌خواهند خودشان را تعریف کنند، پس شما به‌عنوان والد باید در تعریف کردن هویت به دخترتان کمک کنید.

او را تحقیر یا مقایسه نکنید: بزرگ‌ترین خطایی که والدین در این دوران می‌توانند انجام دهند این است که دخترشان را دایما در جمع و یا حتی در خلوت مورد مقایسه با همسالان و آشنایان کنند. هرگز وی را به دلیل نقطه ضعف‌هایش نکوبید و موفقیت دیگران را به رخش نکشید. وی را همان‌طور که هست بپذیرید و بدانید او نیز استعدادها و توانایی‌های خاص خودش را دارد.

به او مسوولیت واگذار کنید: والدین مخصوصا مادران باید بدانند که وقتی دخترانشان وارد این مرحله شدند دیگر لازم نیست همه کارهای وی را بر عهده گیرند و انجام دهند چرا که این مساله آنها را تبدیل به یک مادر خوب نمی‌کند بلکه باعث می‌شود فرزندانشان به یک فرد مسوولیت گریز تبدیل شوند.

دست از نگرانی بی‌مورد بردارید: گاهی اوقات مادر و پدر آنچنان نگران دختر نوجوانشان می‌شوند که او را شدیدا محدود می‌کنند و تحت کنترل خود قرار می‌دهند، اما متاسفانه واکنش دختران به این مساله در اغلب موارد باعث دروغ گفتن به والدینشان می‌شود؛ بنابراین به جای محدودیت بیش از حد سعی کنید وی را با مقابله و مبارزه با خطرهای احتمالی در جامعه آشنا کنید.

تصمیم گرفتن را به وی آموزش دهید: یکی از مهارت‌های مهم که دختران در این سن باید بیاموزند «تصمیم‌گیری» است. سعی کنید دخترتان را در تصمیم‌گیری‌های امور خانه مشارکت دهید. یادگیری مهارت تصمیم‌گیری در دوران نوجوانی به فرزندتان کمک می‌کند در تصمیم‌های مهم زندگی به درستی عمل کند.

به خلوتش احترام بگذارید: دختر شما در این دوران دوست دارد بیشتر اوقاتش را در اتاقش صرف کند و تنها باشد. پس به خواسته او احترام بگذارید و هرگز سرزده وارد حریمش نشوید مگر اینکه یک دلیل منطقی و مهم داشته باشید.

محیطی امن برای او درست کنید: اولین و مهم‌ترین پایگاه برای دختر نوجوانتان باید خانه‌ای باشد که در آن زندگی می‌کند. سعی کنید محیط خانه را آرام نگه دارید. محیط پرتنش و پر از دعوای خانوادگی او را از خانه و والدین فراری خواهد داد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.13719s, 18q