مصرف زياد زولبيا و باميه وغذاهاي چرب باعث اضافه وزن بدن بعد از ماه رمضان مي‌شود

۱۳۸۶/۰۶/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7075
مصرف زياد زولبيا و باميه وغذاهاي چرب باعث اضافه وزن بدن بعد از ماه رمضان مي‌شود

رشيدي با بيان اين که نياز افراد به مواد غذايي بر اساس شرايط جسمي، عادات غذايي و ميزان فعاليت متفاوت است، اظهار داشت: بهتر است که روزه داران در سحر از صبحانه يا نهاري که در ماه‌هاي ديگر ميل مي کنند، استفاده کنند.

وي با تاکيد براين که کم آبي در طول روز عوارض نامطلوبي را براي فرد (در ماه رمضان) به همراه دارد، مصرف مايعات خصوصا آب را در سحر و حتي افطار با اهميت و اساسي خواند و افزود: تغذيه مناسب به اضافه مايعات کافي باعث مي‌شود بعد از ماه رمضان، قند، چربي و فشار خون افراد کاهش داشته و حتي باعث کاهش وزن نيز شود.

رشيدي با توصيه بر اين که استفاده از گروه نان و غلات و ميوه‌جات در سحر بسيار ضروري است، خاطرنشان كرد: استفاده از اين دو گروه مي‌تواند در نگهداري از قند خون مفيد بوده و انجام فعاليت‌هاي سنگين افراد را ( تاغروب) جوابگو باشد.

وي اضافه وزن بدن، بعد از ماه رمضان را ناشي از مصرف زياد زولبيا و باميه، حلوا و شله زرد و غذاهاي چرب دانست و به روزه داران توصيه کرد از مصرف زياد اين مواد خودداري کنند و مصرف شيرينهاي طبيعي همچون خرما را به همراه گروه‌هاي اصلي غذايي در برنامه غذايي خود داشته باشند.

اين کارشناس ارشد تغذيه همچنين بر عدم مصرف غذاهاي چرب و شور در سحر و افطار تاکيد کرد و گفت: استفاده از غذاهاي چرب و شور در سحر، روزه دار را در طول روز با مشکل کم آبي مواجه مي‌کند.

وي به روزه داران توصيه کرد: افطار را با يک مايع ولرم ( چاي، شير يا آب ولرم) و چند خرما آغاز و سعي کنند از مصرف غذاهاي حجيم در اين وقت پرهيز كنند.

رشيدي فاصله يک ساعته بين افطار و شام را مناسب دانست و گفت: توصيه مي‌شود، روزه داران در فاصله بين افطار تا شام با مصرف دو تا سه ليوان آب، تشنگي طول روز را برطرف کرده و هنگام شام، از خوردن آب و به همراه آن غذاي اضافه خودداري كنند.

رشيدي با بيان اين که متاسفانه پخش برنامه‌هايي از چيدن سفره‌هاي رنگين از سوي صدا و سيما و نشان دادن آن به مردم، فلسفه روزه را زير سئوال مي‌برد، تصريح کرد: اين امر از نظر روحي براي خانواده‌هاي کم بضاعت مشکل ساز است و بهتر است صدا و سيما در اين مورد دقت لازم را داشته باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.65616s, 18q