احتمال ورود آنفلوآنزای پرندگان به کشور وجود دارد

۱۳۹۲/۰۱/۱۸ - ۱۶:۰۹ - کد خبر: 70766
سلامت نیوز : دکتر محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران از شیوع یک نوع بیماری آنفلوآنزای مرغی در چین خبر داد و گفت: این ویروس که H7 N9 نام دارد از پرندگان به انسان منتقل می شود که در حال حاضر 18 نفر به این ویروس مبتلا شده اند که 6 نفر از این تعداد فوت، 10 نفر در وضعیت بحرانی و 2 نفر در وضعیت نسبتاً خوبی قرار دارند.

وی با بیان این که این ویروس برخلاف ویروس پاندمیک H1 N1 قسمت های انتهایی ریه را گرفتار می کند و بسیار شدیدتر و کشنده تر از ویروس آنفلوآنزای مرغی است همچنین این ویروس بر خلاف ویروس H1 N1 علائم درگیری آن در پرندگان بر خلاف انسان بسیار شدیدتر بوده است.

گویا عنوان کرد: اپیدمی این ویروس در شرق آسیا یعنی در چین ایجاد شده و احتمال این که به کشور ما هم برسد وجود دارد ولی نمی توان اظهار نظر قطعی كرد، متاسفانه نگرانی ما آمار بالای مرگ و میر ناشی از این ویروس جدید است.

وی با تاکید بر این که 3 آزمایشگاه تحقیقاتی در چین، هنگ کنگ و ژاپن در حال رمزگذاری این ویروس هستند تصریح کرد: این ویروس شناخته شده ولی برای دادن دارو موثر بر علیه این ویروس باید کد ژنتیکی این ویروس رمزگشایی شود.

گویا خاطر نشان کرد: کسانی که در ایام تعطیلات به کشور چین سفر کرده اند در صورت تماس با پرندگان  و ایجاد هر گونه علائم بیماری حتماً بعد از ورود به کشور به پزشک مراجعه کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.55296s, 18q