طرح سراسري آموزش مصرف دارو به زنان خانه‌دار

۱۳۸۶/۰۶/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7077
طرح سراسري آموزش مصرف دارو به زنان خانه‌دار

آموزش همگاني اعم از كودكان و زنان خانه دار و شاغل از محورهاي فعاليت كميته كشوري تجويز و مصرف منطقي داروي وزارت بهداشت است.

دكتر فاطمه سليماني در گفت وگو با همشهري افزود: با توجه به نقش محوري  زنان در خانواده و تاثيرگذاري آنها در مصرف صحيح و منطقي دارو در محيط خانه، آنان  در قالب برگزاري كارگاه‌ و ارائه جزوات، آموزش مي‌بينند.


وي گفت: طرح آزمايشي  آموزش به زنان خانه دار در شهر و دو روستاي قم با استقبال خوبي همراه شد كه بر اساس نتايج، اين طرح تا پايان سال سراسري مي‌شود.

بر اساس اين طرح زنان خانه دار درخصوص نحوه مصرف داروها و شيوه نگهداري آنها و همچنين اطلاعاتي درخصوص تداخلات دارويي و عوارض برخي داروها و نحوه مصرف دارو در زمان بارداري و... آموزش داده مي‌شوند.

5 برنامه براي 5 دارو

سليماني با اشاره به ضرورت وجود برنامه‌هاي آموزشي براي عموم، افزود: گاهي تشخيص بيماري و متعاقب آن تجويز دارو به درستي انجام مي‌گيرد اما بيمارصرفا به توصيه اطرافيان،  به مصرف ساير داروها رو مي‌آورد.

وي با اشاره به انجام طرح آزمايشي مشاركت مردم در مثلث پزشك دارو و بيمار گفت: ارتقاي فرهنگ عامه، بررسي و پايش نسخ پزشكان، كار بر روي بيمارستان‌هاي مؤثر و ارائه برنامه‌هاي ويژه براي ارتقاي خدمات دارويي در بيمارستان‌ها و آموزش گروه و جامعه پزشكي و نيز توجه به جايگاه داروساز، 5 برنامه طراحي شده براي تجويز و مصرف منطقي دارو است.

دبير كميته كشوري تجويز و مصرف منطقي داروي  وزارت بهداشت شاخص‌هاي تحت بررسي براي ارزيابي ميزان مصرف منطقي دارو را مصرف آنتي بيوتيك و داروهاي تزريقي، تعداد اقلام دارويي تجويز شده در نسخ عنوان كرد و افزود: استامينوفن كدئين، سرما خوردگي بزرگسال، كپسول آموكسي سيلين، قرص ديفنوكسيلات و رانيتيدين، 5 داروي نخست پر مصرف در كشور به لحاظ تعدادي شناخته شد.

وي همچنين از تدوين كتابي با موضوعاتي چون مصرف و تجويز منطقي دارو‌، خبر داد و گفت: تجويز غيرمنطقي داروها علاوه بر تبعاتي كه بر سلامتي مردم دارد هزينه‌هاي غيرمتعارف، بر دوش مردم و سازمان‌هاي بيمه‌گر تحميل مي‌كند.

دكتر سليماني با بيان اين‌كه مصرف بيش از حد دارو مشكلاتي را به همراه دارد و اگر دارو كمتر از مقدار تجويز شده هم مصرف شود مانع از اثر بخشي دارو مي‌شود، گفت: اثرات نامطلوب مصرف برخي از غذاها و نوشيدني‌ها با داروي تجويز شده وممانعت از انجام فعاليت‌هايي مانند رانندگي، راه اندازي ماشين آلات و... در اين كتاب آموزش داده مي‌شوند.

ضرورت آموزش

بر اساس گزارش مركز ثبت و بررسي عوارض جانبي دارويي وزارت بهداشت و درمان طي 10 سال اخير حدود 10 هزار عارضه دارويي در مركز ADR ايران به ثبت رسيده  كه از اين ميزان 30 درصد عوارض دارويي ناشي از داروهاي تزريقي بوده است.

بيشترين عوارض گزارش ثبت شده شامل آنتي‌بيوتيك‌ها و داروهاي مؤثر بر سيستم عصبي به لحاظ مصرف گسترده آن است و10 تا 20 درصد بيماران بستري در بيمارستان مبتلا به عوارض دارويي مي‌شوند.

به گفته كارشناسان،‌ سالمندان، زنان باردار و كودكان ممكن است بيشتر در معرض خطر عوارض دارويي قرار داشته باشند و بنابراين توجه خاص به اين گروه از بيماران ضروري است.

مچنان‌كه اطلاع پزشك در خصوص بارداري و شيردهي براي تجويز دارو الزامي‌است و مصرف برخي داروها در اين دوران ممنوع است و بايد دقت شود دارويي به اشتباه به مصرف نرسد.


كارشناسان مي‌گويند از آنجا كه مصرف طولاني مدت دارو خارج از محدوده تجويزي، احتمال بروز عوارض جانبي را افزايش مي‌دهد، لذا توجه به بروشور و برچسب دارويي، نحوه نگهداري دارو در شرايط خاص و رعايت دقيق دستورات دارويي طبق توصيه پزشك و داروساز و براي مدت زمان معيني الزامي‌است.

تداخل دارويي

با توجه به شيوع بالاي مصرف چند دارويي، ارائه برنامه‌هاي آموزشي براي پزشكان و داروسازان در ارتباط با تجويز منطقي دارو و افزايش آگاهي خانواده‌ها هم يكي از مواردي است كه در برنامه‌هاي آموزشي بايد مورد توجه قرار گيرد. چنانكه افراد مسن در بسياري از موارد به منظور پيشگيري و درمان بيماري‌ها همزمان از چند دارو استفاده مي‌كنند كه مي‌تواند با افزايش خطر بروز عوارض همراه شود.

طبق يافته‌هاي آماري، مصرف همزمان بيش از 3 دارو در افرادي كه مصرف چند دارويي داشتند، مراجعه به پزشكان متعدد تقريباً 2 برابر بوده و بروز عوارض جانبي تقريباً 5/2 برابر بيشتر مشاهده مي‌شود.

با توجه به شيوع بالاي مصرف چند دارويي و الگوي تهيه آنها در افراد مسن و احتمال افزايش خطر بروز عارضه جانبي، ارائه برنامه‌هاي آموزشي براي پزشكان و داروسازان در ارتباط با تجويز منطقي دارو و افزايش آگاهي خانواده‌ها مي‌تواند به ترويج فرهنگ صحيح مصرف دارو كمك كرده و از آثار سوء اين مشكل بكاهد.

بر اساس تحقيقات انجام شده، ايرانى‌ها10 تا ۱۵ درصد مجموع داروهاى كشور را بدون مشورت با پزشك مصرف مى‌كنند و مسكن‌ها، قطره‌هاى چشمى و آنتى‌بيوتيك‌ها بيشترين ميزان مصرف خودسرانه را دارند.

البته آنتى‌بيوتيك‌ها به علت نوع تأثير دارويى، بدترين داروهايى هستند كه به اين شيوه مصرف مى‌شوند، چرا كه در صورت عدم نياز بدن به اين دارو مانند سم عمل مى‌كند و ميكروب‌هاى بدن را نسبت به داروها مقاوم مى‌كند و در صورت ايجاد عفونت در بدن، ديگر آنتى‌بيوتيك در درمان بيمارى مؤثر نخواهد بود.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.21971s, 19q