يک هفته خواب ناکافي سلامت ۷۰۰ ژن را به خطر مي اندازد

۱۳۹۲/۰۱/۱۸ - ۲۳:۵۸ - کد خبر: 70776
سلامت نیوز :دانشمندان اظهار مي دارند که تنها يک هفته کم خوابي مي تواند کارکرد صدها ژن را مختل کرده، خطر ابتلا به بيماريهاي مهلک مرتبط با استرس، ايمني و التهاب را افزايش دهد.
به گزارش روابط عمومي راديو سلامت ، کشف جديد دانشمندان توضيح مي دهد که چرا کمبود خواب به سلامت جسماني صدمه مي زند.
محققان براي انجام اين تحقيقات به بررسي فعاليت ژنتيکي در ۲۶ داوطلبي که کمبود خواب داشته پرداختند و به اين نتيجه رسيدند که خواب ناکافي تأثير قابل توجهي روي بيش از ۷۰۰ ژن در بدن دارد.

اين امر موجب مي شود که فعاليت عده اي کاهش يابد و عده اي ديگر بيش از حد فعال شوند.
وقتي که فردي خواب ناکافي دارد، ژنهاي مرتبط با ساعت بدن، متابوليسم، سيستم ايمني و پاسخهاي استرس تحت تأثير قرار مي گيرند.
اين تحقيق با رياست درک جان ديک از دانشگاه سوري انجام شده که خواب را چون ورزش و رژيم غذايي به عنوان “ستون سلامت” توصيف مي کند.
نتايج اين تحقيق که نشان مي دهد خواب ناکافي به عنوان عامل مشکلات سلامتي بسيار شناخته مي شود در مجله مقالات آکادمي ملي علوم منتشر شده است.

در حقيقت کمبود خواب را عامل شرايطي چون چاقي، بيماري قلبي و اختلالات ذهني مي دانند.
گروه تحقيقاتي درک جان ديک اسيد ريبونوکلئيک (RNA) را در خون داوطلبان بررسي کردند. از اين ماده شيميايي که دستورالعملهاي رمزگذاري شده را از ژنها به سلولها مي برد مي توان براي اندازه گيري فعاليت ژنها استفاده کرد.

شرکت کنندگان در طول اين تحقيقات يک هفته خواب ناکافي داشتند و طي آن بيشتر از ۶ ساعت در شب نخوابيدند. در پايان اين زمان آنها مجبور بودند حدود ۴۰ ساعت بيدار بمانند و در همين زمان نمونه هاي RNA ظرف فاصله هاي سه ساعته از داوطلبان گرفته مي شد.
نتايج اين بررسيها در مقايسه با تأثير همين داوطلبان در زماني که ۱۰ ساعت خواب شبانه در هفته داشتند قرار گرفت. در اين دوره نيز با زهم RNA آنها مورد بررسي قرار گرفت.

اطلاع از نتايج اين تحقيقات مي تواند براي افرادي که در جوامع صنعتي زندگي مي کنند موثر باشد.
اخيرا دانشمندان آلماني کشف کرده اند که کودکاني که خواب شب مناسبي دارند، از حافظه بهتري برخوردار هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.709s, 18q