تپش قلب دارید؟

۱۳۹۲/۰۱/۱۸ - ۲۳:۵۹ - کد خبر: 70778
سلامت نیوز : تپش قلب، همان چیزی است که همه ما را زنده و امیدوار نگه داشته است اما همین تپش دوست داشتنی اگر واقعا احساس شود نشانه چندان خوبی نیست. این احساس واقعی تپش قلب همانند کوبیدن قفسه سینه است و فرد مبتلا را وحشت زده می کند.

اگر می خواهید بدانید چرا بعضی افراد تپش قلبشان را احساس می کنند، گفتگوی ما را با دکتر ارشمیدس صنعتی، فوق تخصص قلب و عروق و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بخوانید.

جناب دکتر، چه موقعی ضربان قلب مان را به طور واقعی احساس می کنیم؟

این احساس تپش قلب که اشاره می کنید دلایل متفاوتی دارد. به طور مثال اختلال هراس نزد افراد می تواند تپش قلب بدهد. به طور معمول اختلال ترس شامل ایجاد احساس وحشت است که به طور ناگهانی بروز می یابد و بدون آگاهی و اغلب بدون دلیل تکرار می شود و در طول مدتی که می ترسید قلب شما تند می زند و ممکن است که عرق کنید یا تنفس سریع، احساس ضعیف بودن، بیهوش شدن و سرگیجه داشته باشید.

علایم فیزیکی این اختلال هراس چیست؟

علایم فیزیکی آن قدر شدید است که ممکن است فکر کنید در حال مرگ هستید و نشانه های آن می تواند علایم یک حمله قلبی را تقلید کند. ممکن است در قفسه سینه احساس درد کنید و آهسته نفس بکشید و احساس خفگی کنید و حتی کنترل تان را از دست بدهید. حمله می تواند در خانه یا بیرون خانه روی دهد و حتی شما را از خواب عمیق بیدارکند.

یک حمله تنها چند دقیقه به طول می انجامد اما برای ده دقیقه یا بیشتر ادامه می یابد و بعد از آنکه متوقف شد، شما احساس کوفتگی و خستگی می کنید. از آنجایی که زمان بروز حمله غیرقابل پیش بینی است، اغلب باعث ایجاد ترس و هیجان شدید یا نگرانی مداوم می شود و احتمال می دهید حمله در هر زمانی به وجود آید.

وجود مشکل قلبی هم می تواند تپش قلبمان را دچار اختلال کند؟

بله. فیبریلاسیون دهلیزی یکی از مواردی است که تپش قلب را تشدید می کند. مشخصه این بیماری ضربان قلب نامنظم و اغلب سریع است. این حالت یک بی نظمی شایع قلب است که اغلب افراد مسن را مبتلا می کند. در فیبریلاسیون حفره های بالایی قلب بسیار سریع و نامنظم می تپد. سرعت ضربان بطنها نیز افزایش می یابد و یک ریتم قلبی سریع و نامنظم ایجاد می کنند.

انقباضات زودرس نیز می توانند احساس تپش و ضربان قلب را واقعی کنند. انقباضات یا ضربا نهای زودرس، اغلب ضربان هایی هستند گریخته که گاهی فرد آنها را اینگونه توصیف می کند که انگار بند قلبش پاره می شود. این ضربان ها معمولا خطری را متوجه فرد نمی سازند. همچنین برخی اوقات با افزایش فعالیت به ویژه هنگام ورزش، ضربان قلب تند می شود که فرد به خوبی تپش قلب خود را احساس می کند اما مشکلی برای شخص به وجود نمی آید.

آیا مشکلات تیرویید هم می تواند موجب احساس تپش قلب شود؟

بله، به نکته خوبی اشاره کردید. پرکاری تیرویید می تواند چنین علامتی داشته باشد. در این بیماری ضربان سریع یا نامنظم قلب یا تپش قلب را احساس مي کنیم. البته باید به یاد داشته باشیم که ضربان قلب در چنین بیماری یک موقعیت اورژانس است و با حالت هایی که طبیعی بود، متفاوت است بنابراین اگر دچار پرکاری تیرویید هستید باید حتما درمان شوید و گرنه می تواند عوارض شدیدی در پی داشته باشد. این عوارض شامل مشکلات قلبی نظیر ضربان سریع قلب، ضربان نامنظم قلب یا فیبریلاسیون بطنی است.


در برخی موارد نیز نارسایی احتقانی قلب روی می دهد. این بیماری نزد زنان در مقایسه با مردان بیشتر است. اگر چه این بیماری می تواند از هر سنی ایجاد شود اما در جوانان و میانسالان بیشتر روی می دهد
منبع : دکتر ارشمیدس صنعتی، فوق تخصص قلب و عروق - هفته نامه سلامت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36636s, 18q