رعايت اصول بهداشتي در کنار روزه داري

۱۳۸۶/۰۶/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7080
رعايت اصول بهداشتي در کنار روزه داري

بنا به توصيه پزشکان ، با برنامه ريزي درست براي تغذيه و مصرف صحيح مواد غذايي در اين ماه و پرهيز از زياده روي در خوردن مي توان از برکات معنوي اين ماه سود جست و فوايد بهداشتي روزه را به دست آورد.بنا بر اين توصيه ها روزه داران در زمان افطار از مصرف غذاهاي پرحجم و چرب خودداري و از مواد غذايي طبيعي مثل شير، پنير، نان ، گردو ، خرما و سبزي ها استفاده کنند.افطار با چاي ولرم و نان و پنير شروع شود و با توجه به اين که زولبيا و باميه از جمله مواد قندي است که در اين ماه مصرف بيشتري دارد، توصيه مي شود علاوه بر مصرف کم اين مواد از خرما و کشمش به عنوان مواد جايگزين استفاده شود.همچنين توصيه مي شود هنگام سحري از مصرف غذاي شيرين و پرخوري خودداري شود و براي جبران کمبود آب و املاح مورد نياز بدن (در فاصله زماني بين سحر تا افطار) به جاي مصرف غذاهاي چرب و شيرين از ميوه و سبزي ها استفاده شود.در همين خصوص وزارت بهداشت با صدور اطلاعيه اي به روزه داران توصيه مي کند هرگز مواد غذايي طبخ و آماده شده را در دماي پايين ، بيش از دو ساعت نگهداري نکنند. غذاي افطاري و سحر را زماني طبخ و آماده کنند که حداکثر تا دو ساعت بعد به صورت گرم به مصرف برسد و همچنين از خريد مواد غذايي فله اي و مواد لبني غيرپاستوريزه و غير استرليزه از قبيل دوغ ، ماست ، کره ، سرشير و خامه فله اي و سنتي خودداري کنند. در صورت استفاده از سبزي ها به صورت خام و ميوه ، حتما مراحل سالم سازي شامل شستشوي اوليه ، انگل زدايي با مايع دستشويي يا ظرفشويي ، ميکروب زدايي با مواد ضدعفوني کننده مجاز و شستشوي نهايي رعايت شود. همچنين در تهيه مواد غذايي براي سحر در منزل و يا مساجد ترجيحا هنگام سحر، تهيه و به صورت گرم مصرف شود ، در غير اين صورت مواد غذايي پخته شده در روي شمعک اجاق نگهداري تا حرارت آن حفظ شود و يا در دماي کمتر از 4درجه سانتيگراد يعني طبقه زيرين جايخي يخچال هاي معمولي نگهداري و قبل از مصرف کاملا داغ شود. در بخش ديگري از اطلاعيه وزارت بهداشت آمده است : هموطنان مواد غذايي آماده مصرف از قبيل زولبيا و باميه ، حليم ، نان و شيريني سنتي ، کله و پاچه ، دل و جگر ، بستني ، شربت آلبالو و زرشک را از دستفروشان و دوره گردها خريداري نکنند. همچنين هنگام خريد مواد غذايي بسته بندي شده ، به مجوز وزارت بهداشت ، تاريخ توليد ، انقضاء ، نشاني دقيق کارخانه توليدکننده و سالم بودن بسته توجه کنند.

از بيماري تا روزه داري

تصميم گيري براي اين که فردي که بيماري خاصي دارد آيا مي تواند روزه بگيرد يا نه ، بر عهده پزشک است و پزشک بايد مبتني بر آگاهي کامل از وضعيت کنوني بيمار و اطلاعات علمي در مورد بيماري و ارتباط آن با نخوردن غذا و آب براي مدتي تصميم خاصي اتخاذ کند. از بررسي مدارک علمي موجود چنين استنباط مي شود که به جز در فوريت ها (موارد اورژانس) به دليل قوه بدني و يا شدت بيماري و يا انجام اعمال مناسب تشخيص و درماني که روزه گرفتن ممکن است مضر باشد ، در بسياري موارد روزه گرفتن توصيه مي شود ، در مواردي متاسفانه از روي ناآگاهي انجام ندادن فريضه روزه توصيه مي گردد ، در حالي که روزه گرفتن امکان پذير بوده است.
بسيار ديده شده است در فرد بيمار ميزان قند ، اوره ، اسيد اوريک و يا چربي زياد و يا فرد دچار بيماري هايي نظير امراض قلبي ، رواني ، غدد مترشحه و اعصاب بوده و تحت کنترل است ، و به وي گفته مي شود که از روزه اجتناب نمايد، حال آن که اين افراد ممکن است بتوانند بدون شبهه به انجام فريضه روزه بپردازند. به عنوان مثال بيماران ديابتي چاق بويژه آنان که دارو مصرف مي کنند ، از روزه داري فايده مي برند ولي بيماراني که انسولين دريافت مي کنند (بويژه آنها که زمينه کتواسيدوز دارند) بهتر است از روزه داري اجتناب ورزند ، اگر چه در گروه دوم تاکنون هيچ اثر سوئي ديده نشده است.

توصيه هاي دارويي به روزه داران

روزه داراني که به علت بيماري مجبور به مصرف دارو هستند بايد با پزشک معالج خود مشورت کنند. پزشکان تاکيد مي کنند در زمان روزه داري هيچ گاه وعده هاي دارويي را خودسرانه حذف نکنند تا اختلالي در روند درمان پيش نيايد.مصرف بسياري از داروها را مي توان پس از مشورت با پزشک به زمان سحري يا افطار موکول کرد. اثر بخشي بسياري از داروها ، ارتباط مستقيمي با مصرف به موقع آنها در زمان معين دارد. بر اساس توصيه وزارت بهداشت روزه داراني که مبتلا به بيماري هاي مزمن مانند فشار خون ، چربي خون ، ديابت ، بيماري قلبي و عروقي و بيماري کليوي هستند حتما با پزشک معالج درباره رژيم غذايي و دارويي خود مشورت کنند.روزه داران بايد توجه کنند که قطع ناگهاني برخي داروها بسيار خطرناک است و ضرورت دارد بيماران درباره قطع داروهاي خود و نحوه استفاده آنها در ماه مبارک رمضان با پزشک و يا داروساز خود مشورت کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.81201s, 18q