روزه گرفتن بدون خوردن سحري به دستگاه گوارش آسيب جدي وارد مي‌كند

۱۳۸۶/۰۶/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7081
روزه گرفتن بدون خوردن سحري به دستگاه گوارش آسيب جدي وارد مي‌كند

دكتر"مصطفي نوروزي"  در گفت وگو با ايرنا، سحرخيزي و آرامش قبل از خوردن سحري را مهم دانست و افزود: به هنگام خوردن سحري، غذاي كامل همراه با ماست، ميوه و سبزي توصيه مي‌شود.

وي با بيان اينكه مصرف انواع ميوه به علت درصد بالاي آب آن باعث كاهش تشنگي در طول روز مي‌شود، خاطرنشان كرد: استفاده بيش از اندازه از برخي غذاهاي چرب، كشك، گوشت قرمز، ماكاروني، ته ديگ و آش به هنگام سحر در طول روز شخص را دچار تشنگي مي‌كند.

وي تصريح كرد: مصرف يك كاسه كوچك سوپ جو به هنگام سحري خوردن، به علت وجود نوعي كربوهيدرات، احساس گرسنگي را به تعويق مي‌اندازد و همچنين از نان، سيب زميني و برنج نيز مي‌توان استفاده كرد.

نوروزي با ذكر اينكه بدن در طول شبانه‌روز بايد ‪ ۲/۵‬ليتر معادل هشت ليوان مايعات مصرف كند تا كليه‌ها دچار مشكل نشود، افزود: مايعات فقط آب آشاميدني نبوده، بلكه انواع سبزي و ميوه مثل هندوانه، گوجه، خيار و چاي كمرنگ، شير و سوپ حاوي مقداري قابل توجهي آب است كه آب آنها نيز جزو هشت ليوان محسوب مي‌شود.

وي با بيان اينكه بايد از آشاميدن آب و نوشابه‌هاي سرد در شروع افطار خودداري كرد، افزود: اين عمل باعث ضعيف شدن معده و بي‌حالي روزه‌دار مي‌شود.

اين متخصص تغذيه به روزه‌داران توصيه كرد، افطار خود را با يك استكان شير گرم و خرما شروع كنند، چون ارزش غذايي خرما در مقايسه با شيريني‌هاي مرسوم مانند باميه و زولبيا بسيار بالاتر است و خرما علاوه بر مواد قندي طبيعي، داراي ويتامينهاي مختلف و مواد معدني مورد نياز بدن است.

نوروزي گفت: مصرف زولبيا و باميه ممكن است خطرات آلودگي ميكروبي و به خصوص شيميايي در زمان غوطه‌ور شدن در روغن را ايجاد كند.

وي افزود: مصرف بيش از حد شيريني‌ها، حتي خرما در افطار توصيه نمي‌شود زيرا مانع از صرف شام شده و ازطرف ديگر در بدن شيريني آنها تبديل به چربي مي‌شود و خطر چاقي و افزايش وزن را افزايش مي‌دهد.

نوروزي بيان كرد: مصرف مواد قندي ساده مثل شكر، آب نبات، قند، غذاهاي پرچرب، غذاهاي سرخ كرده، پرنمك و نفاخ مثل انواع آش، افراط در مصرف حلوا، زولبيا و باميه، مصرف زياد آب سرد و نوشابه‌هاي سرد از عادات نادرست غدايي بوده كه بايد در ماه رمضان از آنها پرهيز كرد.

وي گفت: خانواده‌ها به‌جاي استفاده ازغذاهاي سرخ شده بايد روش طبخ غذاهاي خود را تغيير دهند و غذاهاي آب پز، كباب پز و يا بخار پز را جانشين سرخ كردن كنند.

اين متخصص تغذيه افزود: به علت نياز به مواد مغذي در پسران و دختران در حال بلوغ، بايد دريافت انرژي آنان بيش از افراد عادي باشد و علاوه بر مصرف غذاهاي توصيه‌شده بايد نوجوانان و جوانان ازمواد انرژي‌زا مثل دسرهاي شيرين و خرما نيز استفاده كنند.

وي از روزه داران خواست، غذا را آهسته و در دفعات بيشتر صرف و فاصله يك تا دو ساعت را بين زمان صرف غذا تا خواب رعايت كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.64956s, 18q