ادغام مراکز درمان سوءمصرف مواد مخدر در برنامه پزشک خانواده شکست میخورد

۱۳۹۲/۰۱/۱۹ - ۱۴:۳۹ - کد خبر: 70848

سلامت نیوز : سعید صفاتیان در گفت‌وگو با فارس در مورد ادغام مراکز درمان سوء مصرف مواد مخدر در برنامه پزشک خانواده، افزود: برنامه پزشک خانواده از سال 84 با بودجه 300 میلیارد تومانی راه‌اندازی شد و در سال گذشته در راستای تحقق برنامه 5 ساله توسعه عملیاتی شد.

وی ادامه داد: در برنامه پزشک خانواده آن طور که باید فرهنگ‌سازی مناسب انجام نشده است و پزشکان عمومی از نظر جامعه سطح علمی بالایی ندارند، در نتیجه رغبت بیماران به مراجعه پزشک عمومی کم است.

صفاتیان گفت: در کشورهای دیگر که در اجرای برنامه پزشک خانواده موفق هستند اطلاع‌رسانی مناسبی شده در حالی که در کشور ما اگر کوچکترین مشکلی پیش‌بیاید، بیماران ترجیح می‌دهند به پزشکان متخصص مراجعه کنند.

مدیرکل سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به کاهش یک سومی بودجه اعتیاد در سال جاری، گفت: 4 هزار مرکز درمان اعتیاد وجود دارد که ستاد مبارزه با مواد مخدر متولی درمان اعتیاد است و بر این مراکز نظارت کامل دارد.

وی افزود: برای هر 2 هزار و 500 نفر یک پزشک خانواده لازم است و اگر با تعداد معتادان این رقم محاسبه شود، هر پزشک خانواده باید 100 بیمار معتاد را درمان کند.

صفاتیان گفت: بنابراین باید پرسید آیا روزانه یک پزشک خانواده می‌تواند 100 معتاد را درمان کند و آیا همزمان می‌تواند به بیماران دیگر رسیدگی کند و این درحالی است که درمان فرد معتاد زمان بیشتری در هر جلسه می‌طلبد.

وی ادامه داد: در پروتکل‌های وزارت بهداشت معتادان فقط دارویی نیست بلکه 80 درصد آن به درمان با مشاوره، مددکاری، روان‌درمانی و گروه‌درمانی مربوط است که در پزشک خانواده دیده نشده است.

مدیرکل سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: از سوی دیگر عرضه داروهای درمان اعتیاد از مراکز درمان اعتیاد به سمت داروخانه‌ها خواهد رفت و چون امکان تأسیس  داروخانه همه جا میسر نیست در نتیجه مشکلات این حوزه از جمله قاچاق دارو که در گذشته هم وجود داشت، بیشتر می‌شود.

صفاتیان تصریح کرد: معتادان معمولاً تمایلی به درمان ندارند و اغلب با فشار خانواده مراجعه می‌کنند در نتیجه اگر در برنامه پزشک خانواده فقط بحث دارویی مطرح باشد، فرد معتاد با دریافت دارو رها می‌شود و درمان را مختل می‌کند.

وی ادامه داد: این مسئله برای معتادانی که داروهای روانگردان مصرف می‌کنند و هروئین تزریق می‌کنند به دلیل بیماریهای دیگری که خواهند داشت نگران کننده است چرا که پزشکان خانواده از نحوه درمان این افراد مطلع نیستند.

صفاتیان، ادغام مراکز درمان اعتیاد در پزشک خانواده را کنار گذاشتن ستاد مبارزه با مواد مخدر در امر درمان دانست و گفت: پیش‌بینی می‌شود ظرف 2،3 سال آینده ساختار درمان اعتیاد شکننده شده و درمان اعتیاد از هم پاشیده شود.

مدیرکل سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: همچنین پزشکان حاضر در مراکز درمان اعتیاد، افرادی دوره دیده هستند و زمانی که در برنامه پزشک خانواده بکار گرفته شوند، آن طور که باید فعالیت مستمر نخواهند داشت چراکه هم‌اکنون برخی پزشکان خانواده به دلیل عدم عقد قرارداد بیمه‌ها، بیکار شده‌اند.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد اجرای این برنامه با شکست مواجه شود چرا که پزشکان خانواده دوره لازم برای درمان اعتیاد را ندیده‌اند چرا که این مسئله به امکانات آموزشی وسیعی نیاز دارد.

صفاتیان گفت: اگر روزی برنامه پزشک خانواده همانند کشورهای توسعه یافته اجرا شود و مردم نسبت به آن آگاهی داشته، بودجه و ساختار آن مهیا شود درمان معتادان در این طرح بسیار مناسب هم خواهد بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63817s, 18q