اهدای خون 83 هزار ایرانی در تعطیلات نوروزی

۱۳۹۲/۰۱/۱۹ - ۱۵:۰۶ - کد خبر: 70872

سلامت نیوز : رییس سازمان انتقال خون ایران، آمار اهدای خون در ایام نوروز را اعلام و از همکاری صمیمانه و خیرخواهانه هموطنان قدردانی کرد.

دکتر غلامرضا توگه در گفت‌وگو با (ایسنا)، با بیان اینکه خوشبختانه طبق آخرین آمار گزارش شده در روزهای پایانی سال 91، 7 و نیم روز ذخیره خونی داشتیم که ایده‌آل است، گفت: علی رغم همه محدودیت‌ها و مشکلات مالی که وجود داشت، سازمان انتقال خون از عهده انجام رسالت اصلی خود که تامین خون سالم و کافی است برآمد و با مشکل کمبود خون در مراکز درمانی مواجه نشدیم.

وی ضمن قدردانی از مردم ایثارگر و نوعدوست ایرانی که با اهدای خون خود بیماران را در ایام تعطیلات نوروزی فراموش نکردند، عنوان کرد:‌ در این ایام شاهد شلوغی و ازدحام مردم در برخی پایگاه‌های انتقال بودیم.

رییس سازمان انتقال خون ایران ضمن اعلام این خبر که بر اساس آمار و اطلاعات موجود، بیش از 200 مرکز و پایگاه خونگیری در تعطیلات 17 روزه نوروزی 1392، مشغول فعالیت بوده‌اند، گفت: در این ایام 83 هزار و 137 نفر با مراجعه به مراکز خونگیری در سراسر کشور، خون اهدا کرده‌اند که نشان دهنده رشد اهدا و افزایش میزان مراجعه به پایگاه‌های انتقال خون است.

وی افزود:‌ همچنین قابل ذکر است در طول سال 1391 تعداد اهداکنندگان خون دو میلیون و 49 هزار و 858 نفر بوده که نسبت به سال قبل 3.16 درصد رشد داشته است.

به گفته توگه، انتقال خون استان البرز با رشد 136 درصدی در اهدای خون در مقایسه با سال گذشته در رتبه نخست، استان هرمزگان با رشد 75 درصدی در رتبه دوم، استان بوشهر با رشد 29 درصدی در رتبه سوم، استان قم با رشد 23 درصدی در رتبه چهارم، استان کرمان با رشد 21 درصدی در رتبه پنجم و استان همدان با رشد 12 درصدی در رتبه ششم ایستاد.

توگه همچنین با بیان اینکه میزان توزیع و پخش خون و فرآورده‌های آن از جمله پلاکت در ایام نوروز به 90 هزار و 226 واحد رسید، اظهار کرد:‌ این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 7.6 درصد رشد را نشان می‌دهد.

رییس سازمان انتقال در ادامه تاکید کرد:‌ سال گذشته در مقاطع مختلفی همچون زلزله آذربایجان، مردم ایثارگر نشان دادند که همیشه فراتر از انتظار عمل می‌کنند و چنان برای اهدای خون و کمک به مجروحان شتافتند که هم خون مورد نیاز مناطق آسیب‌دیده از زلزله تامین شد و هم ذخایر خون کشور در حد بسیار مطلوبی قرار گرفت.

وی افزود: مردم انسان دوست و خیرخواه، خود بهتر می‌دانند که نیاز به خون دائمی است و در سال ایامی وجود ندارد که بتوان گفت به خون و فرآورده‌های خونی نیازی نیست. اهدای خون بویژه در ماه مبارک رمضان، فصول سرد، روزهای پایانی سال و نیز ایام نوروز بیش از پیش احساس می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.14856s, 18q