جولان تورم در بازار سیاه فروش کلیه

۱۳۹۲/۰۱/۲۰ - ۱۲:۲۹ - کد خبر: 70933
جولان تورم در بازار سیاه فروش کلیه
سلامت نیوز : مدتی است که دور، دور تورم است. همچنان می‌تازد و ظاهرا کسی پای رسیدن به آن را ندارد. همه‌چیز و همه‌جا را درمی‌نوردد. و امروز غول تورم حتی به بازار کلیه هم رسیده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فرهیختگان ؛ البته استفاده از عبارت «بازار کلیه» چندان درست نیست اما چه می‌توان کرد که چنین چیزی در دنیای واقعی ما و در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر عینیت خارجی دارد. در این بازار دلالان هم پابه‌پای تورم، قیمت می‌دهند تا آنجا که حالا برخی از کلیه‌های ۳۰ میلیون تومانی حرف می‌زنند.

 به گزارش فارس، کافی است چند ساعتی مقابل یکی از بیمارستان‌‏ها بمانیم یا از خیابانی معروف به این عنوان چند بار بالا و پایین رویم تا فروشندگان و دلالان کلیه به سراغ‌مان بیایند و پیشنهادهایشان را بدهند؛ نزدیکی‌های میدان ولیعصر در خیابانی که انجمن حمایت از بیماران کلیه است. همه، کسانی که به دنبال کلیه هستند و از درد نداشتن آن رنج می‌برند را می‌شناسند.

این خیابان تبدیل به پاتوق حرفه‌‏ای‌‏های خرید و فروش کلیه شده و محل مناسبی شده برای معاملات اینچنینی. وارد این خیابان که بشوی تا چشم کار می‌کند آگهی‌هایی است با این مضمون: «کلیه فروشی+‌A فوری زیر قیمت، ۲۱ ساله، سالم ...۰۹۳۸»،«کلیه فروشی - ABسالم ورزشکار ...۰۹۳۶، «کلیه+o  سن ۳۳ سال، قیمت توافقی» و... متاسفانه هستند کسانی که به دلیل نیاز مبرم مالی اقدام به فروش یکی از کلیه‌های خود می‌کنند. حالا در این صورت هرچه قیمت بالاتر باشد برایشان بهتر است. دلالان هم این وسط دستی بر آتش دارند و بازار را داغ می‌کنند. می‌گویند تورم است، نمی‌توان کلیه‌ها را حراج کرد!

جالب اینکه قیمت‌ها هم تنوع بسیاری دارد. اگر به قیمت‌های ۲۰ تا ۳۰ میلیونی فروش کلیه معترض شوی می‌گویند: تورم است همه‌چیز گران شده، توقع ندارید که این عضو حیاتی را ارزان حراج کنیم. در سال‌های نه‌چندان دور پیوند و اهدای کلیه از سوی افراد آشنا، خانواده یا خیرین انجام می‌‏شد اما امروزه سوداگری، فشارهای اقتصادی و نبود سیستم مراقبتی قوی سبب شده تا بازار خرید و فروش کلیه داغ شود و با افزایش روزافزون بیماران کلیوی، پای دلالان نیز به این عرصه باز شود.

 رقم هدیه اهدای کلیه مربوط به 10 سال پیش است
حسن امامی‌رضوی، معاون درمان وزارت بهداشت معتقد است سیاست اصلی این وزارتخانه در بحث پیوند کلیه گسترش پیوند از مرگ مغزی است که هم‌اکنون به عدد ۵۰ درصد اهدا از مرگ مغزی نزدیک شده‌ایم و باید آن را به ۸۰ درصد افزایش دهیم. وی ادامه می‌دهد: اما در بحث پیوند از فرد زنده، دولت سیاست درستی را در نظر گرفت و هدیه‌ای را تصویب کرد که متاسفانه عدد آن مناسب نیست و نقش نامناسبی را برای اهداکنندگان ایجاد کرده که ما نیز از آن ناراضی هستیم. امامی‌رضوی می‌گوید: آنچه از طرف بنیاد امور بیماران خاص و انجمن حمایت از بیماران کلیوی به بیماران پرداخت می‌شود یک میلیون تومان است اما این رقم مربوط به ۱۰ سال گذشته است و دیگر کارایی ندارد.

وی ادامه می‌دهد: قبول داریم که این رقم ناچیز است اما باید به سمت پیوند از جسد برویم چراکه در این شرایط اهداف انسانی کمتر مطرح است و باید کاری کنیم تا اهداف انسانی پررنگ‌تر شود و هم اهداکننده و هم گیرنده کلیه از حقوق معنوی و مادی برخوردار شده و دست دلالان کلیه کوتاه شود. از طرفی هر سال حدود ۲۰ درصد به تعداد بیماران دیالیزی در کشور اضافه می‌شود و اگر گران شدن هزینه پیوند کلیه را نیز به آن اضافه کنیم بازار سیاه و غیرقانونی خرید و فروش کلیه برای دلالان و سودجویان داغ‌تر هم می‌شود. این در حالی است که قیمت کلیه را اغلب، اهدا‌کنندگان تعیین می‌کنند. چراکه با توجه به نیاز بیمار دیالیزی برای پیوند، شرایط به‌گونه‌ای رقم می‌خورد که قیمت کلیه سقفی نداشته باشد و این شرایط تا آنجا پیش رفته که حتی اهداکنندگانی بوده‌اند که برای خرید یک کلیه حاضر شده‌اند یک واحد مسکونی به فروشنده بدهند. در نتیجه بیماران نیازمند پیوند کلیه چشم‌انتظار افرادی هستند که در فروش کلیه خود انصاف بیشتری دارند.

  قیمت اهدای رسمی کلیه ۲ میلیون تومان گران شد
مصطفی قاسمی، رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی در این زمینه می‌گوید: با توجه به نرخ تورم بانک مرکزی و سال‌های پس از انقلاب، تحقیقی دانشگاهی انجام دادیم تا براساس آن، قیمت واقعی اهدای کلیه را تعیین کنیم. وی ادامه می‌دهد: در این زمینه بازار منفی کاذب وجود دارد و اگر بخواهیم روند رو به رشد داشته باشیم، دو راه بیشتر نداریم؛ یا روند سابق را دنبال کنیم و هر کس که می‌خواهد کلیه اهدا کند، از مسوولان درمانگاه مجوز گرفته و به انجمن مراجعه کند یا اینکه براساس تحقیق انجام‌شده مبلغ کلیه را بالا ببریم. قاسمی می‌افزاید: در سال گذشته مبلغ اهدای کلیه هفت میلیون تومان بود که با توجه به افزایش هزینه آزمایش‌های ضروری آن، این مبلغ را به ۹ میلیون افزایش دادیم. این در حالی است که بسیاری از اهداکنندگان به‌دلیل زمانبر بودن آزمایش‌ها و هزینه‌های اضافی به صورت رسمی اقدام به اهدای کلیه نمی‌کردند.

رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی می‌گوید: بنابراین افرادی که آزمایش‌های خود را انجام داده و داوطلب اهدای کلیه هستند، می‌توانند با مدارک به انجمن مراجعه کنند و ۹ میلیون تومان پاداش بگیرند. وی ادامه می‌دهد: ۷۰۰ هزار تا یک میلیون تومان هزینه آزمایش‌های اهدای کلیه است که اکثر افراد نمی‌توانند آن را پرداخت کنند و در همان ابتدا از ادامه اهدا باز می‌مانند بنابراین برای رفع این مشکل تمام هزینه‌ها را سرجمع کردیم.

 حراج ۴۰ میلیون تومانی کلیه
قاسمی با بیان اینکه هزینه آزمایش‌های گرانقیمت باعث می‌شد از هر ۱۰ نفر، ۸ نفر نتوانند هزینه‌ آزمایش‌ها را تامین کنند، ادامه می‌دهد: نرخ اهدای کلیه در بازار غیررسمی بسیار متفاوت است. گاهی حتی افرادی را دیده‌ایم که تا ۴۰ میلیون تومان نیز کلیه خود را حراج کرده‌اند. وی ادامه می‌دهد: برخی اهداکنندگان کلیه به دلیل اینکه هزینه آزمایش را نداشته‌اند و نیاز فوری به پول آن داشته‌اند، خارج از انجمن اقدام کرده‌اند تا هزینه این آزمایش‌ها برعهده گیرنده باشد. رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی می‌افزاید: مبالغ اضافه در این بازار وجود دارد و هر کس به دلخواه خود مبلغی را تعیین می‌کند. حتی من با یکی از فروشندگان کلیه تماس گرفتم و اعلام کردم قیمت پیشنهادی بسیار بالاست که وی در جواب می‌گوید: «من اینقدر احتیاج دارم. دیگران هر چقدر می‌خواهند بگویند.»

قاسمی در مورد هدیه ایثار نیز می‌گوید: از ریاست‌جمهوری چندین بار تقاضا کرده‌ایم تا هدیه یک میلیون تومانی ایثار را  افزایش دهد. وی می‌افزاید: اگر نرخ تورم را محاسبه کنیم، این یک میلیون تومان هیچ پولی برای بیمار نیست و بیمار مجبور است هزینه‌های اضافی را خود به گردن بگیرد. اگر به جای این یک میلیون تومان سالانه این رقم افزایش می‌یافت یا بر مبنای نرخ تورم و به صورت اهدای سکه در نظر گرفته می‌شد، هم‌اکنون تا حدی این بازار دلالی را کنترل می‌کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15283s, 18q