سقف پرداختی به پزشکان خانواده/ حقوق بیماران در انتخاب پزشک خانواده

۱۳۹۲/۰۱/۲۰ - ۱۶:۲۸ - کد خبر: 71001

سلامت نیوز : وزیر بهداشت درباره چگونگی پرداخت‌ها به پزشکان خانواده گفت: در این زمینه سقف ما، سرانه است، اما پرداخت‌ها بر اساس عملکرد خواهد بود. اگر پزشک در سقف سرانه، خدمت ارائه داد، سرانه را دریافت می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر سید محمدحسن طریقت منفرد در گردهمایی «توسعه برنامه پزشک خانواده» که با رویکرد اصلاح نظام سلامت برگزار شد، با اشاره به تجربیات 40 ساله خود در امور و مباحث پزشکی درمانی و اجرایی، گفت: خدمات بهداشتی درمانی در 40 سال گذشته بسیار محدود و هزینه‌اش حداقل برای کشورهای پیشرفته و ثروتمند قابل تامین بود و ساز و کار دیگری داشت، اما در چند دهه گذشته با پیشرفت جهشی علم و تکنولوژی در امر پزشکی، هزینه‌های بهداشت و درمان افزایش یافته که بر اساس یافته‌های علمی حتی ثروتمندترین کشورها نیز قادر به تامین این هزینه‌ها نیستند.

وی با اشاره به وضعیت بیماری‌ها و همچنین اطلاع مردم از بیماری‌ها در سال‌های گذشته، ادامه داد: امروز وضع فرق کرده است. کشورهایی که سرانه درمانشان 20 تا 30 برابر سرانه درمان ما است نیز نمی‌توانند هزینه‌های غیرضرور را بپردازند. کشورهای ثروتمند که سرانه درمانشان چند برابر سرانه درمان ما است، چون با مشکل کمبود منابع بر اساس نیازهای بهداشت و درمان درگیرند، تمهیداتی برای خود اندیشیده‌اند.

نظارت بر عملکرد پزشک پس از ارائه خدمات به هیچ وجه مقدور نیست

وزیر بهداشت با بیان اینکه حرفه پزشکی یک حرفه شبه اجتماعی است که با بخشنامه و دستورالعمل کنترل نمی‌شود، ادامه داد: این موضوع به این معناست که امروز پزشکی در بالین بیمار اقداماتی انجام می‌دهد که فردا کسی نمی‌تواند بگوید درست انجام داده یا نه. چرا که علائم این بیماری دیروز چیز دیگری بود و امروز چیز دیگری است. بنابراین نظارت بر عملکرد پزشک پس از ارائه خدمات به هیچ وجه مقدور نیست.

طریقت منفرد افزود: دنیا به این نتیجه رسیده که هدایت و کنترل مسیر درمان و به ویژه هزینه‌های آن را نمی‌توان انجام داد، مگر توسط پزشکی که از بیمارش اطلاع دارد و مسوول سلامت بیمارش است. پزشک خانواده تنها عاملی است که می‌تواند خواسته‌های علمی و اقتصادی را به نحو احسن محقق کند. به این دلیل کسی که تا دیروز نامش «پزشک عمومی» بود و عامل مراقبت‌های اولیه بود، امروز وظیفه علمی اقتصادی و حاکمیتی هم به وی سپرده شده است و نامش شده «پزشک خانواده». این فرد به عنوان پزشک خانواده اولویت یکم تا صدمش، مراقبت‌های اولیه و پیشگیری است.

وی ادامه داد: فردی که اختیارات مدیریت علمی، اقتصادی، اجتماعی و انسانی به وی سپرده می‌شود، به عنوان یک پزشک حرف اول و آخر را خواهد زد و بهترین جایگاه اقتصادی و اجتماعی در محل زندگی خود دارد، چرا که بیمار تنها وی را می‌شناسد و به وی اعتماد دارد.

وزیر بهداشت در ادامه به جایگاه بیمار و پزشک در برنامه پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: در دنیا برای جلوگیری از انحراف پزشک خانواده، الزاماتی اندیشیده شده است تا این مساله حتی‌المقدور اتفاق نیفتد که نخستین الزام آن محوریت بیمار و مردم است. به طوری که بیمار و مردم ولی نعمت پزشکند و مطالباتشان را همیشه از پزشک می‌خواهند. به این ترتیب فقیر و غنی برای پزشک خانواده فرقی نمی‌کند؛ این می‌شود بیمار سالاری و مردم سالاری.

طریقت منفرد در این باره ادامه داد: چنین پزشکی اصولا نیازی به کنترل ندارد و وی را خود کنترل می‌کند، به نحوی که اگر پزشک حرکت صحیحی نداشته باشد، فوری و به شدت متضرر می‌شود. به این ترتیب پزشک برای فعالیت خود و همچنین وضعیت معیشتی‌اش به رضایت بیمار نیاز دارد.

وی افزود: از طرف دیگر از آنجا که بیمار احساس اقتدار می‌کند، ممکن است از پزشک خانواده خواسته‌های نامتعارف داشته باشد اما این خواسته‌های نامتعارف عملیاتی نمی‌شوند و بدین‌ترتیب پس از مدتی خواسته‌های غیرمتعارف خود به خود محدود می‌شوند. همچنین برای پزشک خانواده گاید‌لاین‌ها (راهنماهای بالینی) تدوین شده است که ابزار تخصصی پزشک عمومی هستند. از طرف دیگر بسته‌های خدمتی نیز تعریف می‌شوند که ارائه این بسته خدمت توسط گایدلاین‌ها و همچنین توسط تامین‌کننده منابع (بیمه‌ها) امروز با سیستم ماشینی کنترل می‌شود.

چگونگی پرداخت به پزشکان خانواده بر اساس عملکرد خواهد بود

وزیر بهداشت درباره چگونگی پرداخت‌ها به پزشکان خانواده نیز گفت: در این زمینه سقف ما، سرانه است، اما پرداخت‌ها بر اساس عملکرد خواهد بود. اگر پزشک در سقف سرانه، خدمت ارائه داد، سرانه را دریافت می‌کند.

به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت گفت: این موضوع باعث می‌شود تا کارها درست انجام شود و هر کسی به حق خود برسد.

بیمار مختار به انتخاب و تعویض پزشک خانواده است

طریقت منفرد با بیان اینکه اختیار انتخاب و تعویض پزشک خانواده با بیمار است، ادامه داد: به دنبال سرانه‌ای بودن نظام پرداخت، انگیزه پزشک برای رعایت گاید‌لاین‌ها زیاد می‌شود چرا که اگر پزشک زیادی هزینه کند، متضرر می‌شود. در مجموع پزشک خانواده ضامن حسن اجرای سیاست‌های حاکمیت در حوزه سلامت است.

بیمه سلامت تاکنون جایگاه خود را پیدا نکرده است

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم احیای جایگاه بیمه سلامت، ادامه داد: باید عادت کنیم و این موضوع را در ذهنمان حک کنیم که جایگاه بیمه سلامت باید احیا شود. این در حالی است که بیمه سلامت تاکنون جایگاه خود را پیدا نکرده است. اگر بیمه سلامت جایگاه خود را نیابد، نخستین کسی که در این زمینه ضرر می‌کند، نظام پزشکی کشور خواهد بود. امکانات بیمه محدود است و اگر نتواند منابع خود را مدیریت کند، با کمبود پول مواجه می‌شود و آنگاه ما باید غصه آن را بخوریم. تمام این موارد وابسته به یکدیگرند. در زمینه برنامه پزشک خانواده تقاضا داریم با همدلی منطقی و کارشناسی کاری کنیم که هر کسی سر جای خود قرار گیرد.

کشوری که طب عمومی ندارد، پزشکی ندارد

وی در ادامه درباره فرهنگ‌سازی در زمینه برنامه پزشک خانواده، گفت: طب عمومی ساقه و بدنه یک درخت است و تخصص و فوق تخصص، شاخ و برگ‌های درخت‌اند. این در حالی است که اکنون جایگاه طب عمومی مختل شده است و مردم به دلیل فرهنگ‌سازی اشتباه، اقبالی به طبیب عمومی ندارند. کشوری که طب عمومی ندارد، پزشکی ندارد. باید با همت متعالی دست به دست هم بدهیم و فرهنگ عمومی را به خصوص در جایگاه پزشک خانواده احیا کنیم.

طریقت منفرد درباره تفاوت درآمدی پزشک عمومی با پزشکان متخصص و فوق تخصص در بخش دولتی و خصوصی، ادامه داد: چنین مسیری در 20-30 سال گذشته طی شده است و برگرداندنش سخت است. توجه به بسترسازی این موضوع و تغییر سبک ارائه خدمات بهداشتی درمانی کار آسانی نیست. لازم است وزارت بهداشت، بیمه‌ها و مردم برای این تغییر فرهنگ تلاش کنند.

وزیر بهداشت در این باره ادامه داد: البته منطق و امکانات پزشکی اینطور نیست که درآمد پزشک خانواده را بیشتر از درآمد متخصصان که البته نامتعادل است، بالا ببریم. در این زمینه نیز باید به اندازه گلیممان، پایمان را دراز کنیم. اگر جایگاه اقتصادی و اجتماعی پزشک خانواده در دنیا از سایرین بیشتر است، دلیل دارد. دلیل اول آن که، یک پزشک خانواده که 10 سال سابقه فعالیت دارد، پزشکی مجرب و ارزشمند است و سلامت افراد تحت پوشش خود را به دقت دنبال می‌کند و از طرف دیگر این پزشک جایگاه ویژه‌ای دارد و شبانه‌روز در خدمت بیمارانش است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.74217s, 18q