آخرین آمار مبتلایان آنفلوآنزای پرندگان

۱۳۹۲/۰۱/۲۰ - ۱۶:۳۱ - کد خبر: 71011

سلامت نیوز : رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به آخرین وضعیت آنفلوآنزای پرندگان گفت: فعلا خطری در این زمینه کشور را تهدید نمی‌کند.

دکتر محمد مهدی گویا در گفت‌وگو با (ایسنا)، درباره آخرین اخبار از آنفلوآنزای پرندگان، گفت: فعلا خطری در این زمینه کشور را تهدید نمی‌کند. این بیماری هنوز محدود است و قسمت‌های شرقی کشور چین گرفتار این بیماری هستند.

وی افزود: آنچه که درباره این بیماری جای نگرانی دارد، مرگ و میر ناشی از آن است؛ چرا که متاسفانه مرگ و میر این نوع از آنفلوآنزا بالا بوده است. بر اساس گزارشات تاکنون 18 نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که شش نفر آنها فوت کرده‌اند. 10 نفر نیز در وضعیت بحرانی به سر می‌برند و تنها دو نفر از وضعیت عمومی خوب برخوردارند. در این جهت است که از این بیماری نگرانی داریم، اما در مجموع خوشبختانه هنوز این بیماری از مناطق شرق چین بیرون نیامده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره این بیماری ادامه داد: تقریبا می‌توان گفت که تاکنون انتقال این بیماری از انسان به انسان رخ نداده و تنها از پرنده به انسان منتقل شده است. وزارت بهداشت چین حدود 600 نفر از افرادی که با این 18 فرد مبتلا در ارتباط بوده‌اند را تحت نظر گرفته و هیچ کدام از آنها مبتلا نشده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد که بیماری تنها از طریق پرنده به انسان منتقل شده است. بنابراین نگرانی آن‌چنانی در این زمینه نبوده، اما آینده هم قابل پیش‌بینی نیست.

گویا افزود: اکنون سه آزمایشگاه ویروس‌شناسی در دنیا بر روی این نسخه از آنفلوآنزای پرندگان کار می‌کنند؛ آزمایشگاه ویروس‌شناسی وزارت بهداشت چین، آزمایشگاه ویروس‌شناسی دانشگاه هنگ‌کنگ و انستیتو تحقیقات ویروس‌ شناسی آنفلوآنزا در ژاپن در زمینه رمز‌گشایی از این ویروس فعالند. به این ترتیب طی روزهای آینده مسائل مربوط به این نسخه از ویروس آنفلوآنزای پرندگان روشن می‌شود.

وی تاکید کرد: روش‌های پیشگیری از ابتلا به این نسخه از آنفلوآنزای پرندگان مانند دیگر انواع این آنفلوآنزا است و افرادی که با انواع پرنده در ارتباط هستند، باید مراقبت‌های لازم را انجام دهند، اما باید تاکید کنیم که خوشبختانه تاکنون موردی از این آنفلوآنزا در کشور ما رخ نداده است. وزارت بهداشت نیز سعی می‌کند مباحث مربوط به این بیماری را همپای اطلاعات جهانی به مردم اطلاع‌رسانی کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.18445s, 18q