سنجش رایگان فشارخون ایرانیان از هفته اول اردیبهشت

۱۳۹۲/۰۱/۲۰ - ۱۶:۳۱ - کد خبر: 71012

سلامت نیوز : رییس سازمان نظام پرستاری جزئیات مربوط به اجرای طرح «پایش سلامت ایرانیان بالای 30 سال» را تشریح کرد.

محمد میرزابیگی در گفت‌وگو با (ایسنا)، با بیان اینکه در حال برنامه‌ریزی و ساماندهی نیروها برای اجرای طرح «پایش سلامت ایرانیان بالای 30 سال در کشور» هستیم، اظهار کرد: استان اصفهان اجرای آزمایشی این طرح را همزمان با آغاز هفته سلامت انجام خواهد داد.

وی ادامه داد: در عین حال عملیات اصلی اجرای این طرح از هفته اول اردیبهشت ماه پی گرفته خواهد شد. امید است در این میان رسانه‌ها نیز نقش خود را برای اطلاع‌رسانی به مردم به نحو احسن ایفا کنند.

رییس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه "فشار خون" قاتل درجه یک ایرانیان است، اظهار کرد: اما به راحتی می‌توان در 95 درصد موارد ابتلا، در صورت تشخیص به موقع، بیماری را کنترل کرد.

میرزابیگی ادامه داد: تصادفات و بیماری‌های ناشی از فشار خون، دو عامل عمده مرگ و میر در کشور هستند، سازمان جهانی بهداشت با توجه به اینکه فشار خون یک مشکل جهانی است، شعار امسال خود را مبارزه با پرفشاری خون قرار داد.

رییس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه طرح «پایش سلامت ایرانیان» از آذرماه 91 در شورای عالی نظام پرستاری مطرح شد و مورد پیگیری قرار گرفت تا اینکه سرانجام به دستور ریاست جمهوری و وزیر بهداشت برای اجرا آماده شده است، گفت: روزانه جلساتی برای برگزاری این طرح بزرگ برگزار می‌شود و دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برای اجرای این طرح آماده شده‌اند.

وی ادامه داد: اگر مردم نیز از اجرای این طرح آگاه شوند و از آن استقبال کنند، می‌توانیم ظرف مدت یک هفته، 35 میلیون ایرانی را مورد سنجش قد، وزن و فشار خون قرار دهیم. در این صورت زمینه تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای ایرانیان نیز فراهم خواهد شد.

میرزابیگی از ساماندهی 100 هزار پرستار در قالب تیم‌های سه نفره، خبر داد و گفت: 32 هزار تیم پرستاری در مراکز بهداشتی درمانی و خانه‌های بهداشت سراسر کشور مستقر شده و به سنجش سه عامل قد، وزن و فشار خون مردم به طور رایگان خواهند پرداخت.

رییس سازمان نظام پرستاری ادامه داد: بهورزان نیز در این طرح مشارکت می‌کنند و همراه با پرستاران در طرح پایش شرکت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه اگر با کمبود فضای فیزیکی برای اجرای طرح روبرو شویم، با همکاری وزارت کشور از نزدیک‌ترین مساجد و مدارس استفاده و این طرح را طی مدت یک هفته تا 10 روز برگزار خواهیم کرد.

میرزابیگی در پایان درباره تامین اعتبارات لازم برای تهیه تجهیزات این طرح، گفت: به ما وعده‌ داده‌اند حداکثر تا بیست و پنجم فروردین ماه اعتبارات لازم برای رفع کمبودها تخصیص پیدا کند.

رییس سازمان نظام پرستاری از سطح‌بندی بیماران و لزوم ارجاع عادی یا فوری آنها به پزشک، خبر داد و گفت: مردم می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و از سلامت خود اطمینان پیدا کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.88839s, 18q