فشار خون عمده‌ترین علت ابتلا به نارسایی قلب است

۱۳۹۲/۰۱/۲۱ - ۱۶:۵۵ - کد خبر: 71120

سلامت نیوز : رییس بیمارستان قلب شهید رجایی فشار خون را عمده‌ترین علت ابتلا به نارسایی قلب دانست و گفت: فشار خون می‌تواند علاوه بر ایجاد نارسایی‌های قلبی، بیماری‌های دریچه‌ای را نیز باعث شود و به دریچه‌های قلب فشار ایجاد کند.

دکتر علیرضا جلالی فرهانی در گفت‌وگو با (ایسنا)، با اشاره به قرار گرفتن در هفته سلامت و نامگذاری آن تحت عنوان «فشار خون را جدی بگیریم»، عنوان کرد: مقوله فشار خون در ایران به طور دقیق مورد بررسی قرار نگرفته است، اما بررسی‌های میدانی که انجام شده نشان می‌دهد حدود 20 درصد از مردم فشار خون دارند که ممکن است پنهان باشد و همه آنها از آن باخبر نباشند.

وی ادامه داد: از این میان حدود 8 تا 10 درصد مردم فشارخون قطعی دارند که تحت درمان قرار گرفته و معالجه می‌شوند.

این فوق تخصص قلب با بیان اینکه از فشار خون تحت عنوان «قاتل خاموش» یاد می‌شود، اظهار کرد: فشار خون آهسته شکل می‌گیرد و می‌تواند فعالیت ارگان‌های بدن را دچار اختلال کند و عامل بروز مواردی چون خون‌ریزی مغزی، خون‌ریزی شبکیه و کلیه شود.

رییس بیمارستان قلب شهید رجایی با اشاره به اینکه سنجش فشار خون در فواصل زمانی مشخص مثلا هر دو سال یک بار لازم است، افزود: خوب است زمانی که مردم برای درمان بیماری خود به پزشک مراجعه می‌کنند، از وی بخواهند تا فشار خون آنها را اندازه بگیرد.

وی افزود: اگر فشار خون طبیعی باشد، مشکلی متوجه فرد نیست، اما اگر در مرتبه اول فشار خون بالا باشد، لازم است حداقل سه مرتبه دیگر نیز اندازه‌گیری شود تا از وجود بیماری در بدن فرد مطمئن شویم.

جلالی فراهانی، فشار خون را عمده‌ترین علت ابتلا به نارسایی قلب دانست و گفت: فشار خون می‌تواند علاوه بر ایجاد نارسایی‌های قلبی، بیماری‌های دریچه‌ای را نیز باعث شود و به دریچه‌های قلب فشار ایجاد کند.

وی در پایان افزود: علی‌رغم اینکه فشار خون خطرناک است، اما به راحتی قابل تشخیص و کنترل است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.39168s, 18q