برنج، حبوبات وماكاروني ازبهترين غذاها براي افطار ورزشكاران هستند

۱۳۸۶/۰۶/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7117
برنج، حبوبات وماكاروني ازبهترين غذاها براي افطار ورزشكاران هستند

دكتر لاله حاكمي، مدرس دانشگاه علوم پزشكي ايران در گفت وگو با ایسنا، با بيان اين كه قطعا نمي‌توان در ماه مبارك رمضان ورزش را كنار گذاشت، گفت: چنانچه در اين ماه به هيچ عنوان ورزش انجام نشود، تمامي آمادگي قلبي، عروقي، خوني، عضلاني و اسكلتي فرد از دست مي‌رود، بنابراين توصيه مي‌شود كه چنانچه ورزش سنگين و طولاني مدت است، دو ساعت بعد از افطار انجام شود.

وي با بيان اين كه نبايد بلافاصله پس از سحري يا افطار ورزش كرد، اظهار كرد: همچنين ورزش‌هاي سنگين و طولاني مدت در زمان روزه داري توصيه نمي‌شود، زيرا بدن در اين مدت فاقد آب و الكتروليت لازم است؛ بنابراين بايد ورزش در زمان روزه‌داري كوتاه و سبك باشد.

دكتر حاكمي با بيان اين كه بايد در هنگام افطار از زولبيا و باميه به مقدار زياد پرهيز كرد، اذعان داشت: ‌در صورت مصرف زياد آنها، انسولين خون بالا رفته و قند به سرعت جذب سلول‌ها مي‌شود؛ در نتيجه انسولين بالا مانده و قند خون همچنان پايين است و يك احساس ضعف يا گرسنگي شديد به افراد دست مي‌دهد.

وي با بيان اين كه چنانچه ورزش سبك و كوتاه باشد، دو ساعت پس از سحري هم امكان ورزش وجود دارد، به ايسنا گفت: نبايد در ماه رمضان به علت روزه داري كالري مصرفي را بالا برد و بايد ميزان مصرف كالري در طول شبانه روز در ماه رمضان براساس برنامه ريزي و اصول تغذيه‌يي باشد و افرادي كه دچار بيماريهاي مختلفي هستند، كنترل وزن شان را از دست ندهند.

حاكمي خاطرنشان كرد: مصرف مواد غذايي حاوي كربوهيدرات‌ها مانند انجير و توت خشك و خرما در زمان افطار باعث مي‌شود كه انرژي فرد براي ورزش حفظ  شده و آسيبي‌ به فرد ورزشكار وارد نشود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.8831s, 18q