آغاز بی سر و صدای سرطان خون کودکی در رحم مادر

۱۳۹۲/۰۱/۲۴ - ۱۱:۲۲ - کد خبر: 71222
سلامت نیوز :دانشمندان زمان آغاز ساکت و خاموش سرطان خون کودکی - لوسمی- را در دوران جنینی و در رحم مادر اعلام کردند.

به گزارش
سلامت نیوز به نقل از مردم سالاری ؛ پژوهشگران در تحقیقات منحصر به فردی توالی کل ژنوم دوقلوهای همسان مبتلا به لوسمی را تعیین کرده و نخستین جهش‌های دخیل در بروز این بیماری را در رحم مادر نشان دادند. این مطالعات که در موسسه تحقیقات سرطان لندن انجام شده است، شواهدی را نشان می‌دهد که حاکی از منشا سرطان خون کودکی در دو جفت از دوقلوهای همسان است.دانشمندان معتقدند این منشاء ژنتیکی اولیه لوسمی کودکی، می‌تواند اهداف ایده آلی برای داروهای ضد سرطانی جدید باشد چرا که جهش‌های را نشان می‌دهد که در همه تک سلول‌های سرطانی وجوددارد و نقش مهمی را برای بروز این بیماری ایفا می‌کنند.لوسمی رایج ترین سرطان تشخیص داده شده در کودکان است و یک سوم از کودکان مبتلا به انواع سرطان به این نوع خاص از سرطان گرفتارند. دوقلوهای همسان اغلب به طور همزمان به لوسمی مبتلا می‌شوند و این امر حاکی از ژنتیک و یا عوامل محیطی مشترک در بروز این بیماری است.دانشمندان موسسه تحقیقات سرطان لندن تصمیم گرفتند این ارتباط را با تعیین توالی تمامی سه میلیارد حرف ژنتیکی دو جفت دوقلوی همسان مبتلا به لوسمی بررسی کنند تا جهش‌های عامل بروز این بیماری در رحم و پس از تولد شناسایی شود.

این یافته‌ها حاکی از آن است که کودکان دوقلو به طور منحصر به فردی می‌توانند آغاز خاموش و بی سر و صدای لوسمی را نشان دهند. یکی از چشم اندازهای این یافته‌های جدید آن است که جهش نخست یا”بنیانگذار" سرطان، می‌تواند هدف مناسبی برای درمان فراهم سازد چرا که بر خلاف دیگر جهش‌های بعدی، در تمامی سلول‌های سرطان وجود دارد.
محققان نمونه‌های ژنتیکی را از دو مجموعه از دوقلوهای همسان مبتلا به سرطان خون لنفوبلاستی حاد که رایج ترین شکل سرطان در کودکان است جمع آوری کردند.آنها دریافتند ژن رایج ETV6-RUNX 1 که عامل بروز لوسمی است و در رحم مادر و توسط تبادلات ماده ژنتیکی بین کروموزوم‌ها ایجاد می‌شود، تنها جهش مهم مشترک در این دوجفت دوقلوی مبتلا به سرطان است از این رو باید مهمترین تغییرات ژنتیکی آغاز گری باشد که منجر به سرطان خون می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.61987s, 18q