استرس با سیستم گوارشی چه می‌کند؟

۱۳۹۲/۰۱/۲۵ - ۲۰:۳۴ - کد خبر: 71282
استرس با سیستم گوارشی چه می‌کند؟

سلامت نیوز : یک فوق تخصص گوارش و کبد گفت: به دلیل گستردگی اعصاب در احشاء، سیستم گوارشی با وضعیت عصبی ارتباط نزدیکی دارد و به همین دلیل نیز ممکن است حالات عصبی مختلف، تغییراتی در سیستم گوارش ایجاد کنند.

دکتر پژمان علوی‌نژاد در گفت‌وگو با (ایسنا) ، اظهار کرد: حالات روحی و روانی در بیش از 50 درصد مشکلات گوارشی تاثیر‌گذار است اما این بدان معنا نیست که این مشکلات تنها به دلیل مشکلات روانی ایجاد شده باشد بلکه در بیشتر اوقات، مشکل زمینه‌ای دیگری وجود دارد و حالت عصبی خاص نیز آن مشکل را تشدید می‌کنند.

وی تصریح کرد: در موقعیت‌های خطرناک و استرس‌زا و یا شرایطی که برای فرد اهمیت زیادی دارد، گیرنده درد در سیستم گوارشی تحریک شده و فرد دچار درد می‌شود و حتی نفخ و دیگر حالت‌های گوارشی نیز رخ می‌دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌ شاپور اهواز گفت: در برخی بیماری‌ها نیز جسم فرد مشکلی ندارد ولی به دلیل مشکل روانی، درد جسمی مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: در صورت وجود مشکل گوارشی باید به مکان و زمان دقت شود. در صورتی که فرد جوانی به صورت مکرر در شرایط استرس‌زا قرار داشته باشد و مشکلات گوارشی نیز تکرار شود، بیماری به دلیل مشکل روانی است و می‌توان به سادگی آن را حل کرد.

علوی‌نژاد گفت: در صورتی که فرد سالمندی با مشکلات گوارشی مراجعه کند و علایم بیماری نیز رو به پیشرفت باشد باید تحت بررسی قرار گیرد تا مشکل او مشخص شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
سرخوش
نکته جالبی بود
0.13184s, 19q