شیوع بیماری های ثروتمندان در کشورهای فقیر

۱۳۹۲/۰۱/۲۶ - ۰۸:۴۱ - کد خبر: 71325

سلامت نیوز : پزشکان کالج سلطنتی لندن در گزارش جدیدی اعلام کردند: شیوع بیماری هایی نظیر فشار خون بالا و چاقی که زمانی به بیماری های ثروتمندان معروف بوده اند، این روزها در کشورهای فقیرتر بیشتر شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ طبق بررسی های اخیر مشکلاتی چون چاقی و فشار خون بالا دیگر مختص کشورهای ثروتمند نیستند و در سال های اخیر در کشورهای فقیر نیز شیوع چشمگیری پیدا کرده اند.

در این ارزیابی، اطلاعات مربوط به 108 کشور جهان در مورد شیوع عوامل خطرزای بیماری‌های قلبی و عروقی بررسی شد. این اطلاعات بین سال های 1980 و 2008 میلادی جمع آوری شده بودند.

نتایج بررسی ها نشان داد که در سال 1980 میلادی، بین میانگین درآمد یک کشور و نرخ ابتلا به فشار خون بالا و کلسترول ارتباط آشکاری وجود داشته در حالی که در سال 2008 میلادی نه تنها هیچ رابطه‌ای بین میزان درآمد ملی و نرخ ابتلا به فشار خون بالا در مردان مشاهده نشد بلکه حتی نرخ ابتلا به عارضه فشار خون در زنان کشورهای فقیر نیز بیشتر بود.

یکی از متخصصان در این بررسی گفت: در این آزمایشات مشخص شد این قبیل بیماری های غیرواگیردار دیگر مختص ثروتمندان نیستند بلکه به تدریج این بیماری ها به مشکلات جدی در کشورهای فقیر و کم درآمد تبدیل شده اند.

در صورتی که روند فعلی ادامه یابد، کشورهای در حال توسعه در آینده نزدیک با موج شدیدی از شیوع چاقی، دیابت و فشار خون بالا مواجه خواهند شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66333s, 18q