آیا داروهای گیاهی عارضه دارند؟

۱۳۹۲/۰۱/۲۶ - ۱۰:۱۶ - کد خبر: 71342

سلامت نیوز : یک دکتر داروساز درباره عارضه آور بودن داروهای گیاهی گفت: داروهای گیاهی به این علت که منشا شیمیایی ندارند عوارض و تداخلات دارویی شان کمتر است، اما ممکن است حساسیت ایجاد کنند.

دکتر الهام قهرمانی در گفت‌وگو با (ایسنا)، ادامه داد:‌ ممکن است شما پودری را از عطاری خریداری کنید و برای شما مشکلی ایجاد نکند و مفید باشد اما همان دارو را خواهر یا برادر شما استفاده کند و دچار حساسیت پوستی شود.

وی افزود:‌ این حالت برای صابون‌ها و شامپوها هم وجود دارد زیرا افراد با یکدیگر متفاوت هستند.

قهرمانی با بیان اینکه داروهای گیاهی در مقایسه با داروهای شیمیایی محدودیت مصرف ندارند و راحت تر در داروخانه‌ها ارائه می‌شوند، گفت: اما باید این هشدار به بیمار داده شود که وقتی قصد دارد یک داروی گیاهی را برای منظور خاصی خریداری کند حتما بروشور داخل آن را مطالعه کند.

این دکتر داروساز اضافه کرد: این دقت باید بویژه در قطره‌ها، قرص‌ها و محلول‌های گیاهی لحاظ شود، زیرا به عنوان مثال برخی از اینها برای بیماران دیابتی، فشار خونی یا زنان باردار مشکل ایجاد می‌کند.

قهرمانی همچنین توصیه کرد:‌ در مجموع داروسازان به افراد مسن به راحتی دارو ندهند و در خصوص کودکان نیز دقت لازم را داشته باشند چون به علت متابولیسم پایین خطر بروز مسمومیت‌های دارویی در آن‌ها بیشتر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.59316s, 18q