کاشف واکسن خوراکی فلج اطفال درگذشت

۱۳۹۲/۰۱/۲۶ - ۱۲:۱۰ - کد خبر: 71367

سلامت نیوز :  کوپروفسکی اگر چه به اندازه محققان دیگر این عرصه مانند یوناس سالک و آلبرت سابین مشهور نبود اما وی در دهه 1950 نخستین کسی بود که نشان داد امکان واکسیناسیون در برابر فلج اطفال بیماری سختی که برخی اوقات منجر به مرگ می شد و امروزه در حال ریشه کن شدن است وجود دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ کریستوفر پسر کوپروفسکی روز شنبه از خوشنودی پدرش از شناسایی علمی کارهای او بدون کسب شهرت سالک یا سابین خبر داد.

کریستوفر کوپروفسکی رئیس مرکز رادیوتراپی مرکز بهداشتی کریستیانا در دلویز آمریکا گفت: وی خوشحال بود که تلاش های پزشکی او عقیم نماند.

وی افزود که پدرش تا پیش از مرگ در روز پنجشنبه ماهها در بستر بیماری بوده است.

هیلاری کوپروفسکی واکسن خوراکی را قبل از سال 1950 – حدود 2 سال قبل از واکسن تزریقی سالک - در تحقیقات آزمایشگاهی کشف کرده بود.

سابین که به گفته کوپروفسکی همکاری هایی هم با پدرش داشته است نخستین کسی بود که واکسن موثر خوراکی فلج اطفال را بدون نیاز به داروهای جانبی برای استفاده در آمریکا به تایید رساند.

کوپروفسکی که متولد لهستان و موسیقیدان با استعدادی هم بود ابتدا به عنوان یک مهاجر فقیر به ریودوژانیرو رفت و در آنجا با تدریس پیانو کسب درآمد می کرد. پس از آن وی با یک آزمایشگاه کار کرد و سرانجام به آمریکا رفت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.36716s, 18q