پزشکان و مراکز درمانی تابعه دانشگاه شهید بهشتی یک میلیارد تومان زیرمیزی گرفتند

۱۳۹۲/۰۱/۲۶ - ۱۲:۱۰ - کد خبر: 71369
سلامت نیوز : سعید آقاجانی در گفت‌وگو با فارس، افزود: شکایات مربوط به زیرمیزی یا از سوی مردم یا از واحدهای بازرسی دانشگاه علوم پزشکی به صورت شکایت زیرمیزی مستقیم از پزشک و از مراکز درمانی انجام می‌شود.

وی گفت: بسیاری از این شکایات مربوط به مراکز درمانی است وجه زیادی از بیمار گرفته‌اند یا تحمیل هزینه می‌کنند و برخلاف تعرفه‌های درمانی از مردم دریافت‌های بیشتر دارند. این در حالی است که  90 درصد مردم نمی‌دانند که می‌توانند شکایت کنند.

وی ادامه داد: طبق بررسی‌های انجام شده در 6 ماهه دوم سال 91 شکایات مالی 509 میلیون تومان مورد بوده است.

آقاجانی گفت: 411 میلیون تومان زیرمیزی بوده است که پزشکان مستقیماً دریافت کرده‌اند و 189 میلیون تومان رقم زیرمیزی دریافتی از سوی مراکز درمانی و بیمارستان‌ها بوده است.

رئیس اداره رسیدگی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: به طور کلی 600 میلیون تومان در 6 ماهه دوم سال 91 از بیماران اضافه دریافت شده است.

وی در مورد آمار 6 ماهه اول سال 91 نیز گفت: طبق بررسی پرونده‌ها رقم دریافتی اضافه از سوی بیماران 543 میلیون تومان بوده که نسبت به  6 ماهه دوم رقم زیرمیزی 57 میلیون تومان اضافه شده است.

آقاجانی گفت:به لحاظ اینکه باید شکایت از سوی مردم صورت گیرد و بار مالی دارد کارشناسی‌های بسیار بر روی این موارد انجام می‌شود و حدود 30 ساعت کارشناسان با انجام بازدیدهای متوالی، دریافت مدارک و بررسی محاسبات در پرونده‌ها نتایج را اعلام می‌کنند.

وی ادامه داد: چنانچه رقم دریافتی از سوی پزشکان و مراکز درمانی بالا باشد پرونده آنها را به تعزیرات ارسال می‌کنیم تا به شکایت شاکیان رسیدگی شود.

رئیس اداره رسیدگی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: درم مورد شکایاتی که از بیمارستان‌ها می‌شود بلافاصله طی مکاتباتی به بیماران وجه اضافه پرداخت می‌شود و چنانچه در مراکز درمانی پزشک مستقیماً زیرمیزی گرفته باشد به بیمارستان تذکر داده می‌شود و بیمارستان پزشک را موظف می‌کند که پول بیمار را بپردازد.

آقاجانی ادامه داد: بر روی بازرسی مطب‌ها سختگیری بیشتری می‌کنیم چرا که اغلب بیماران در این مراکز تحت فشار قرار می‌گیرند، بیماری را به آنها سخت جلوه می‌کنند و بیمار چون دستش کوتاه است قبول می‌کند و وی را وادار می‌کنند که اگر پول بیشتر را ندهد درمان نمی‌شود.

رئیس اداره رسیدگی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: گاهی به صورت محرمانه پرونده 6 ماهه پزشکان را در مطب‌ها بیرون می‌کشیم و حتی مجبوریم عملکرد آن پزشک را در بیمارستان بررسی کنیم.

پزشکان خلافکار از مهربانی مردم سوء استفاده می‌کنند

آقاجانی ادامه داد: متأسفانه پزشکان ماهر و معروفی نیز هستند که زیرمیزی می‌گیرند و این در حالی است که ما مردم مهربانی داریم که راضی به شکایت نمی‌شوند و گاهی نیز پزشکان از این خصلت سوء استفاده کرده و رسید دریافت اضافی را از بیماران نمی‌گیرند بنابراین ما به عنوان بازرسان گاهی از اوضاع و احوال بیماران متوجه زیرمیزی می‌شویم.

آقاجانی گفت: بنابراین می‌توان نتیجه گرفت به دلیل اینکه بسیاری از پزشکان برای دریافت وجه اضافی باید رسید به بیمار بدهند و این کار را نمی‌کنند رقم دریافتی اضافی (زیرمیزی) شاید خیلی بیشتر از اینها باشد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.45358s, 18q